Ulewy przyniosły poważne szkody! Co działo się w weekend?Ulewy przyniosły poważne szkody! Co działo się w weekend?

Ulewy, które wystąpiły w weekend, przyniosły poważne szkody na terenie naszego kraju. Zgodnie z opublikowaną w piątek prognozą pogody na ostatnie dwa dni tygodnia, pogoda była dynamiczna, a największe zagrożenie stanowił silny opad deszczu. W najtrudniejszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy południa kraju. Gdzie było najgorzej?

Jak już pisaliśmy na łamach IncusMeteo, tegoroczny sierpień na długo zapadnie w pamięci mieszkańców części naszego kraju. Dokuczający upał, punktowe, ale intensywne opady deszczu i susza -między innymi przez to ostatni miesiąc wakacji był zdecydowanie bardziej dynamiczny. Miejscami spadło więcej deszczu niż normalnie w tym okresie. Niestety, opady tylko nieco złagodziły skutki długotrwałej suszy meteorologicznej.

Intensywny deszcz w Polsce

Zgodnie z przewidywaniami, w ostatni weekend sierpnia pojawiły się burze i intensywne opady deszczu. Miejscami wystąpiło też zjawisko downburst, przynosząc dodatkowo silny wiatr, który także powodował szkody. Głównym zagrożeniem było jednak ryzyko zalań i podtopień. Na jednej ze stacji należącej do IMGW-PIB, Łazy, zanotowano opad dobowy wynoszący 97,8 mm. Rekord dla tej stacji wynosi 99,2 mm i pochodzi z 12 lipca 2016 roku.

Ulewy przyniosły szkody

Jako że najsilniejsze opady miały mocno punktowy, a miejscami wręcz stacjonarny charakter, nie wszędzie padało. W jednym miejscu mogła w ciągu kilku godzin spaść miesięczna norma opadów, a zaledwie kilka kilometrów dalej deszcz nie pojawił się wcale. To doskonale potwierdza fakt, że burze to zjawiska bardzo lokalne. Widać to wyraźnie na zbiorczej mapie sumy opadów za minioną dobę. Mapę na podstawie systemu RainGRS opracowało IMGW-PIB.

ulewy szkody w polsce rain grs suma opadów
Suma opadów deszczu za poprzednią dobę. Źródło: RainGRS / hydro.imgw.pl

Niestety, pojawiły się liczne szkody materialne – głównie podtopienia. Zalaniu uległo kilka przejść podziemnych, posesje, parkingi czy fragmenty drogi ekspresowej S86, czy drogi krajowej 94. Szkód było oczywiście więcej. Przyczyniło się do tego także zjawisko downburst, które wystąpiło na Górnym Śląsku.

Grafika ilustracyjna: Jonathan FordUnsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group