Silny wiatr w nocy z piątku na sobotę i w sobotę w Polsce. Wydano alerty pogodowe IMGW 2 stopniaSilny wiatr w nocy z piątku na sobotę i w sobotę w Polsce. Wydano alerty pogodowe IMGW 2 stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed silnym  wiatrem. W kolejnych godzinach w Polsce ponownie dominować będzie dynamiczna aura. Miejscami wiatr w porywach może osiągać i przekraczać 90-110 km/h. Gdzie obowiązują żółte i pomarańczowe alerty?

IMGW wydał alerty pogodowe przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w północnej Polsce, obejmując wszystkie powiaty nad Bałtykiem, a także na północnym-zachodzie, miejscami w centrum, na wschodzie i północnym- wschodzie.  Pierwsze ostrzeżenia będą obowiązywać od godziny 22:00. Wiatr osłabnie dopiero w sobotę po południu.

Cyklon Patrick i alerty pogodowe IMGW

W związku z prognozowanym silnym wiatrem, IMGW wydało alerty pogodowe. Zdecydowano się także na uwzględnienie alertów pogodowych drugiego stopnia.

Ostrzeżenie pogodowe drugiego stopnia obowiązuje w województwach pomorskim i zachodniopomorskim, w powiatach nadmorskich: kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim, słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim i Gdynia. Jak czytamy w ostrzeżeniu,  prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 75 km/h do 95 km/h, w drugiej części nocy pt/sob przejściowy wzrost porywów do 110 km/h, z zachodu i północnego zachodu.

Ostrzeżenie obowiązuje od piątku 6 października 2023 roku od godziny 22:00 do soboty, 7 października 2023 roku do godziny 17:00.

Ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia obowiązuje w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko- mazurskim, w części woj. wielkopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, a także w woj. mazowieckim, podlaskim i lubelskim. Jak czytamy w ostrzeżeniu,  prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. Pierwsze ostrzeżenia obowiązują od godziny 23:00, 6 października 2023 roku do godziny 17:00, 7 października 2023 roku. Część z nich traci swoje obowiązywanie nieco wcześniej, bo o godzinie 12:00.

silny wiatr w polsce imgw alerty
Alerty pogodowe IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Prognoza zagrożeń IMGW

W kolejnej części bieżącego IMGW nadal przewiduje wydawanie ostrzeżeń pogodowych dla dużej części kraju. Ostrzeżenia będą dotyczyć prognozowanego, silnego wiatru.

silny wiatr w polsce imgw alerty
Prognoza zagrożeń pogodowych IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Wiatr może powodować szkody, a na wybrzeżu zjawisko cofki, gdzie według obecnych prognoz ma wiać najmocniej. Prognozowana trasa niżu, jego głębokość, a także siła wiatru mogą jeszcze ulec zmianie. Będziemy na bieżąco monitorować rozwój sytuacji.

Media, także te ogólnokrajowe, bardzo lubią nadużywać określenia “orkan”. Nie ma jednak mowy o tym, że prognozowany, nurkujący (pogłębiający się) układ niskiego ciśnienia będzie miał taką siłę. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego, orkan to gwałtowny, silny wicher, zwykle połączony z burzą; potocznie huragan lub nawałnica. Meteorologicznie określany jest tak głęboki układ niżowy, który generuje wiatr stały na nizinach o prędkości 33 m/s (118 km/h), lub silniejszy. Oznacza to, że średnia prędkość wiatru wynosi powyżej 12 stopni w skali Beauforta. Tak gwałtowne niże są w Polsce rzadkie – występują zazwyczaj raz na kilka lat. Ostatnim był orkan Xavier z grudnia 2013 roku.

Grafika ilustracyjna: windy.com / pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group