Silny wiatr w drugiej połowie tygodnia w PolsceSilny wiatr w drugiej połowie tygodnia w Polsce

Z uwagą przyglądamy się wyliczeniom modeli numerycznych na drugą połowę bieżącego tygodnia, kiedy to w Polsce pojawi się silny wiatr. Miejscami jego prędkość może przekraczać 90 km/h. W związku z czym mogą pojawić się problemy komunikacyjne, lokalne szkody i przerwy w dostawach prądu. Warto dodać, że o tej porze roku nie jest to zjawisko ani rzadkie, ani dziwne, za to jak najbardziej normalne.

Zbliża się koniec względnego spokoju w pogodzie. Bieżący tydzień przyniesie znacznie więcej dynamiki, a wędrujący z zachodu na wschód układ niskiego ciśnienia i powiązany z nim system frontów atmosferycznych dadzą się we znaki w niemal całym naszym kraju. Najsilniej wiać będzie na północy i południu Polski. Pojawią się też intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Istnieje też pewna szansa na wystąpienie burz.

Rozległy niż “JOSEF” znad Morza Północnego

Dynamiczną zmianę w pogodzie w naszym kraju zawdzięczać będziemy rozległemu niżowi “JOSEF” z centrum nad Morzem Północnym. To on wraz z frontem atmosferycznym przyniesie silny wiatr, a także intensywne opady – od deszczu po mokry, ciężki śnieg. Wraz z jego wkroczeniem do naszego kraju, napłynie nieco cieplejsze powietrze. Temperatura w piątek, tuż po przejściu frontu może lokalnie przekroczyć 10 stopni Celsjusza.

Prognozowane ułożenie układów barycznych i frontów atmosferycznych w Europie w czwartek, 11.03.2021 r. źródło: dwd.de
Prognozowane ułożenie układów barycznych i frontów atmosferycznych w Europie w czwartek, 11.03.2021 r. źródło: dwd.de

Silny wiatr w Polsce

Utrzymujące się od kilku dni wyliczenia modeli numerycznych sugerują wiatr osiągający w porywach 80 – 90 km/h – lokalnie wartości te mogą być nieco większe. Wiać będzie na terenie całego kraju, ale najsilniejszych porywów mogą się spodziewać mieszkańcy Wybrzeża, a także zachodniej ściany Polski. Dość silny wiatr występować będzie także na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie czy w Bieszczadach. Sieć Obserwatorów Burz wyda najprawdopodobniej stosowne ostrzeżenie. Wiać będzie także w piątek, a pogoda uspokoi się dopiero na początku nadchodzącego weekendu.

Wiać będzie także w piątek, a pogoda uspokoi się dopiero na początku nadchodzącego weekendu.

Prognozowane porywy wiatru w czwartek, 11.03.2021. Model: GFS
Prognozowane porywy wiatru w czwartek, 11.03.2021. Model: GFS

Możliwe szkody i utrudnienia

Jak zwykle przy tak dynamicznej pogodzie, można spodziewać się szkód. Najbardziej narażone na uszkodzenia są drzewa oraz linie energetyczne. Również lekkie konstrukcje metalowe lub dachy mogą zostać uszkodzone przez silne porywy wiatru. Dodatkowym czynnikiem mogącym wpływać na powstawanie lokalnych zatorów drogowych są opady mieszane – zarówno deszczu ze śniegiem jak i samego śniegu. W połączeniu z wiatrem powstawać mogą zawieje śnieżne.

Grafika ilustracyjna: pexels.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group