Nadchodzący weekend zapowiada się na dość wietrzny i z opadami, choć z przejaśnieniami. Lokalnie może także zagrzmieć, a na Bałtyku w dalszym panować będzie ciągu sztorm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 9- 10 stopni, jednak temperatury odczuwalne będą niższe. Szczegóły dotyczące nadchodzących dni znajdziecie w naszej weekendowej prognozie pogody.

Końcówka tego tygodnia może się pochwalić zdecydowaną dynamiką w pogodzie i pierwszymi, wczesnowiosennymi burzami. W weekend pogodę w Polsce kształtować będzie układ niskiego ciśnienia, który wraz ze swoim systemem frontów atmosferycznych w dalszym ciągu powodować będzie występowanie silniejszych porywów wiatru jak i opady deszczu, a lokalnie deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Możliwe też będą słabe burze.

Wpływ frontów i wiatr

Sobota będzie dniem wietrznym i z opadami. Pogodę w dalszym ciągu kształtować będzie układ niskiego ciśnienia znad Morza Norweskiego, wraz z systemem frontów atmosferycznych. Przez kraj przejdą dwie strefy opadów. Obie przyniosą miejscami silne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Mogą mieć charakter liniowy, a w trakcie ich przechodzenia wiatr może być dość silny. Najsilniejszych podmuchów wiatru mogą się spodziewać mieszkańcy Wybrzeża, gdzie możliwe będą porywy przekraczające 90 km/h. W głębi kraju wiatr będzie nieco słabszy i osiągnie 70- 75 km/h. W czasie przechodzenia formacji liniowej lub burz możliwe będą jednak silniejsze porywy.

Prognozowane położenie chmur i opadów w sobotę, 13 marca 2021 r. Model: GFS
Prognozowane położenie chmur i opadów w sobotę, 13 marca 2021 r. Model: GFS

Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy najwyżej 8- 9 kresek powyżej zera. Dolny Śląsk będzie dzięki temu najcieplejszym regionem w naszym kraju. W centrum termometry pokażą maksymalnie 8 stopni. Nieco chłodniej będzie na północy, 5-7 stopni, a na na wschodzie będzie od 3 do 6 stopni Celsjusza. Warto mieć na uwadze, że odczuwalna temperatura będzie niższa ze względu na wiatr.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 13 marca 2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 13 marca 2021 r. Model: GFS

Niedziela spokojniejsza

Ostatni dzień tygodnia to wciąż wietrzna kontynuacja weekendu. Na wybrzeżu notowane będą podmuchy przekraczające 80 km/h. Na Pomorzu możliwe będą dodatkowo intensywne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Poza tym przelotnie padać może też na zachodzie i południowym wschodzie Polski. Także w niedzielę wystąpić może niewielka szansa na lokalne burze. W ciągu dnia na południu możliwe będą niewielkie przejaśnienia.

Prognozowane położenie chmur i opadów w niedzielę, 14 marca 2021 r. Model: GFS
Prognozowane położenie chmur i opadów w niedzielę, 14 marca 2021 r. Model: GFS

Termometry wskażą na południowym wschodzie maksymalnie 9 stopni powyżej zera i będą to najwyższe wartości temperatury w Polsce. 6- 8 stopni pokażą termometry na wschodzie, centrum i na południu. Im dalej na północ tym chłodniej. Najzimniej będzie na północy- do maksymalnie 4- 5 stopni Celsjusza.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 14 marca 2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 14 marca 2021 r. Model: GFS

Jaki będzie przyszły tydzień?

Przyszły tydzień zapowiada się dość pochmurnie. Samego słońca będzie niewiele, miejscami pojawią się też przelotne opady śniegu. Nie będzie już jednak mocno wiać. Będzie też ogólnie dość chłodno – przez większą część tygodnia temperatura nie przekroczy 5 kresek powyżej zera. Innymi słowy, w dalszym ciągu nie widać prawdziwej wiosny na horyzoncie.

Grafika ilustracyjna: Pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group