Silna wichura nad Morzem Północnym. Porywy mogą przekraczać 150 km/h!Silna wichura nad Morzem Północnym. Porywy mogą przekraczać 150 km/h!

Silna wichura pojawi się dziś wieczorem, oraz w piątek nad Morzem Północnym – porywy wiatru mogą przekraczać nawet 150 km/h! Za gwałtowną pogodę odpowiedzialny będzie niż “Wencke” wraz z systemem frontów atmosferycznych. Jak się okazuje, groźna pogoda występować będzie nie tylko we Francji. Silny wiatr może powodować poważne szkody materialne i sztorm. Gdzie będzie najgroźniej? Najbliższe godziny będą niezwykle dynamiczne w części Starego Kontynentu. Silna wichura uderzy najpierw w zachodnią, a następnie w północną część Europy, przynosząc bardzo silny, miejscami niszczący wiatr. Bardzo prawdopodobne jest także pojawienie się burz, które mogą być silne. Silniejszy wiatr odczuwalny będzie także w Polsce.

Silna wichura nad Morzem Północnym. Wiatr do 150 km/h!

W prognozach numerycznych już od kilku dni było widać silną wichurę nad zachodnią częścią kontynentu, zwłaszcza nad Francją i Niemcami. Najnowsze aktualizacje, oraz prognozy modeli wysokiej rozdzielczości wyklarowały sytuację. Zgodnie z poprzednimi przewidywaniami, rozległy niż znad Wysp Brytyjskich (Wencke) utworzył wtórny układ niskiego ciśnienia (Wencke II), który gwałtownie się pogłębia. Jednocześnie ten nowy cyklon szybko przesuwa się na wschód, stopniowo skręcając na północ, orbitując wokół głównego niżu. Duża różnica ciśnień na małym obszarze, duża prędkość przemieszczania się układu, oraz dalszy spadek ciśnienia, powodują znaczny wzrost prędkości wiatru.

Na znacznym obszarze od zachodniej Francji, przez kraje Beneluksu, północne i centralne Niemcy, aż po Danię, południe Półwyspu Skandynawskiego i południowy Bałtyk przejść ma obszar z silnym wiatrem, przekraczającym w większości miejsc 80 km/h. W środku tej strefy porywy będą jeszcze silniejsze. Cyklon otrzymał imię “Wencke II”, jako niż wtórny od pierwotnego układu o nazwie Wencke. Układ ma także drugą nazwę, obowiązującą między innymi w Holandii – jest to sztorm Louis. To on będzie odpowiedzialny za pojawienie się silnej wichury.

Tak wygląda prognozowana na dziś sytuacja synoptyczna nad Europą:

silna wichura nad morzem północnym porywy 150 km/h
Sytuacja synoptyczna nad Europą. Źródło: DWD

Gdzie pogoda będzie najgroźniejsza?

W relatywnie wąskim, ale długim pasie, biegnącym od wybrzeży Kanału La Manche, przez Holandię, północno-zachodnie Niemcy, po Danię i południowe wybrzeża Norwegii i Szwecji wiatr będzie przekraczał 120 km/h, a nie wykluczone że miejscami porywy osiągną ponad 150 km/h. Silna wichura wystąpi nad Morzem Północnym, głównie u jego wschodnich i południowych brzegów, oraz nad Cieśninami Duńskimi. Obecne prognozy wskazują na maksimum wichury w rejonie od Bremy, przez Hamburg, po Kopenhagę. Część modeli wskazuje również na ekstremalnie silny wiatr w pasie od Oslo po Goteborg.

Wichura choć już się rozpoczęła, to swoje maksimum rozpocznie około godziny 17:00 czasu polskiego, kiedy to pierwsza część najsilniejszej fali wiatru dotrze do wybrzeża północno-wschodniej Francji i Belgii. Najgroźniej będzie wieczorem w Belgii, Holandii i Francji, oraz w nocy w Danii i Niemczech, a nad ranem i rano w piątek w Szwecji i Norwegii. Aktualnie (stan na godzinę 13:00) silny wiatr obejmuje francuską Bretanię i wybrzeże Zatoki Biskajskiej. Około 16:00 dotrze do Paryża, oraz ominie od południa Londyn. Przed godziną 18:00 wichura rozpocznie się w Belgii i Luksemburgu, a od 19:00 wiatr zacznie się nasilać w Holandii i na zachodzie Niemiec. Do Amsterdamu sztorm dotrze około godziny 20:00, z maksimum w okolicach godziny 23:00. Główne uderzenie wiatru na niemieckim wybrzeżu Morza Północnego zacznie się około północy, a w części duńskiej, niecałe dwie godziny później.

Huraganowy wiatr i cofka

Najsilniejsze porywy, dochodzące do nawet 160 km/h, spodziewane są na zachodniej granicy niemiecko-duńskiej, zwłaszcza na wyspach i wybrzeżu Morza Północnego. Ma to nastąpić około godziny 4:00, czyli w czasie gdy wichura rozpocznie się w Kopenhadze i na zachodnim Bałtyku. Nieco wcześniej – około 3:00 rano, silny wiatr zacznie wiać na północnym zachodzie Polski. Miejscami porywy mogą przekroczyć 75 km/h. Przed świtem fala wiatru z impetem uderzy w południowo-zachodnią Szwecję a do południa znajdzie się nad Norwegią. Wtedy też nastąpi druga kulminacja wichury, podczas której na południowy wschód od Oslo porywy mogą przekroczyć 150 km/h.

Szlak jaki pokona główna część sztormu Louis (wichura niżu Wencke II). Model Swiss. Źródło: Meteologix.com

Będzie nie tylko mocno wiało, ale także przed nami silny sztorm. Wiatr w pasie od północno-zachodniej Francji po północno-zachodnią Danię, oraz w rejonie od Oslo po Malmo ma wiać od morza, co przyczyni się do silnej erozji wybrzeża. Możliwe będą także zalania czy zniszczenia infrastruktury nadmorskiej, w tym domów i dróg. Kilka lat temu silna wichura dosłownie zasypała belgijskie miasto pod piaskiem z plaży. Czy tym razem będzie podobnie? Jest to możliwe. Zdecydowanie większym zagrożeniem będzie jednak wspomniany sztorm, oraz niesiona przez niego cofka. Szczególnie niebezpiecznie będzie na nizinnych i depresyjnych terenach Beneluxu czy Danii i Niemiec. Szczególnie narażona jest północ Holandii, która mimo nowoczesnych technik przeciwpowodziowych, jest coraz bardziej narażona na sztormy. Podnoszący się poziom mórz, topnienie lodowców i coraz silniejsze sztormy są z roku na rok coraz większym zagrożeniem dla tego kraju.

Tak prezentują się wyliczenia modeli SWISS HD 4×4 oraz ICON na najbliższe godziny:

silna wichura nad morzem północnym porywy 150 km/h
Prognozowane porywy wiatru w Europie. Model: ICON
silna wichura nad morzem północnym porywy 150 km/h
Prognozowane porywy wiatru w Europie zachodniej. Model: SWISS HD 4X4
silna wichura nad morzem północnym porywy 150 km/h
Prognozowane porywy wiatru w Danii. Model: SWISS HD 4X4
silna wichura nad morzem północnym porywy 150 km/h
Prognozowane porywy wiatru w Europie. Model: SWISS HD 4X4

Pojawią się intensywne opady, burze a nawet trąby powietrzne!

Niszczącym porywom wiatru towarzyszyć będą także intensywne opady deszczu i burze. Przy tak wielkiej dynamice mogą występować także trąby powietrzne, powodujące jeszcze większe szkody materialne.  Dlatego też między innymi swoją prognozę zagrożeń wydał europejski ESTOFEX:

Tak wyglądają prognozowane opady i trasa cyklonu wraz z prognozowanym ciśnieniem atmosferycznym w jego centrum:

silna wichura nad morzem północnym porywy 150 km/h
Prognozowane opady w Europie w najbliższych godzinach. Model: ICON

Silny wiatr oznacza także opóźnienia czy odwołania lotów. Wśród zagrożonych lotnisk są między innymi Amsterdam, Kopenhaga czy Hamburg. To nie tylko popularne destynacje z Polski, ale przede wszystkim ważne węzły przesiadkowe. Silny wiatr odczują także lotniska w Goteborgu, Oslo, Bremie, Eindhoven, Brukseli, lotniska w Paryżu, Dusseldorfie czy Dortmundzie. Silny sztorm może również wpłynąć na rozkład promów między Półwyspem Skandynawskim a Danią, czy Niemcami, oraz na Morzu Północnym. Na Bałtyku, choć ma mocno wiać, ruch wodny powinien odbywać się zgodnie z rozkładem. Również na polskich lotniskach nie spodziewamy się większych utrudnień, choć część lotów może być opóźniona i odwołana z powodu problemów na zachodzie kontynentu. Choć wichura rozpęta się głównie w nocy, to może mieć wpływ na wieczorne i nocne loty, oraz na poranną falę wylotów.

Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group