Przesilenie letnie. Dziś najdłuższy dzień w rokuPrzesilenie letnie. Dziś najdłuższy dzień w roku

Dziś, w środę 21 czerwca, rozpoczynamy astronomiczne lato. Dzisiejszy dzień jest znany także pod nazwami przesilenie letnie czy Noc Kupały. To najdłuższy dzień w roku, który potrwa w Warszawie 16 godzin i 46 minut i będzie dłuższy od najkrótszego dnia o 9 godzin i 4 minuty. Wartość ta oczywiście będzie różna na północy Polski czy na południu kraju. 

Astronomiczne lato na półkuli północnej rozpocznie się o godzinie 16:58, kiedy Słońce wejdzie w znak Raka. Dzisiejszy dzień jest najdłuższym w całym roku. Przykładowo w Gdańsku potrwa aż 17 godzin i 13 minut, w Warszawie 16 godzin i 46 minut, we Wrocławiu 16 godzin i 34 minuty, a w Rzeszowie 16 godzin i 23 minuty. Najdłużej słońcem cieszyć się będą dziś mieszkańcy Jastrzębiej Góry na Pomorzu – aż 17 godzin i 20 minut. Przesilenie letnie to także najkrótsza w roku noc. Potrwa ona stolicy jedynie 7 godzin i 14 minut, ale dla przykładu w Trójmieście będzie to już zaledwie 6 godzin i 46 minut.

Czym jest przesilenie letnie?

Przesilenie letnie zwane też Nocą Kupały to moment kiedy dzień jest najdłuższy. W tym czasie oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca. Biegun północny znajduje się znacznie bliżej Słońca niż biegun południowy. Słońce w tym dniu góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka, a półkula północna jest znacznie bardziej oświetlona niż południowa. To początek lata astronomicznego na półkuli północnej, choć Ziemia jest wtedy najdalej od Słońca, około 152 mln kilometrów.

W czasie przesilenia letniego na całej strefie podbiegunowej półkuli północnej, która jest oświetlona Słońcem, panuje tzw. dzień polarny. W obszarze między kołem podbiegunowym północnej półkuli a równikiem jest to najdłuższy dzień w roku (jest tym dłuższy im większa szerokość geograficzna), a na półkuli południowej jest to najkrótszy dzień roku – tam z kolei panuje obecnie zima.

W Polsce występują też tzw. białe noce żeglarskie – słońce chowa się za horyzont, ale nadal widoczna jest łuna światła. Dobrze widać to na poniższym nagraniu:

 

Do kiedy trwa lato ?

Na półkuli północnej lato astronomiczne rozpoczyna się zazwyczaj między 21 a 22 czerwca, a w latach przestępnych o jeden dzień wcześniej. Koniec lata następuje u nas w momencie równonocy jesiennej w drugiej połowie września. Ponadto rozróżnia się kilka rodzajów pór roku. Astronomiczne pory roku są definiowane przez momenty górowania Słońca w zenicie nad równikiem, co nazywamy równonocą wiosenną i jesienną, albo zwrotnikami – w czasie przesilenia letniego i zimowego. Mamy też pory roku kalendarzowe i meteorologiczne. Natura również ma swój cykl pór roku – w zależności od temperatur mówimy o klimatycznych porach roku, natomiast od okresu kwitnienia, pączkowania lub owocowania wybranych roślin, o fenologicznych porach roku.

Kalendarzowe lato rozpocznie się już jutro, 22 czerwca. Jest to data stała.

Prognozę pogody na lato znajdziecie tutaj:

Upały czy chłód? Burze czy słońce? Prognoza na lato od AccuWeather

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group