Przejaśnienia i intensywne opady na wschodzie. Prognoza na weekendPrzejaśnienia i intensywne opady na wschodzie. Prognoza na weekend

Drugi weekend grudnia przyniesie początkowo przejaśnienia. Miejscami wzrośnie też prędkość wiatru, a temperatura nie przekroczy dwóch stopni Celsjusza. Oznacza to, że wartości odczuwalne będą nadal poniżej zera. Niestety już w niedzielę, na wschodzie kraju pojawią się intensywne opady śniegu, a także deszczu ze śniegiem i samego deszczu, który miejscami może być marznący. Jak co tydzień w naszej prognozie przyglądamy się dwóm ostatnim dniom tygodnia. Jaka dokładnie pogoda będzie nam towarzyszyć? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie.

Mijający tydzień upłynął pod znakiem niemal całodobowego mrozu. Miejscami pojawiały się też kolejne opady świeżego, mokrego śniegu. W wielu miejscach kraju utrzymywała się też pokrywa śnieżna. Wiele wskazuje jednak na to, że w nowym tygodniu czeka nas odwilż i w dużej części kraju odpoczniemy od ujemnych temperatur. Nie oznacza to jednak wysokich wartości na termometrach – temperatura jedynie nieznacznie skoczy powyżej zera i to głównie za dnia.

Lokalne przejaśnienia

Sobota przyniesie nieco przejaśnień. Chwile ze słońcem będą możliwe na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce czy miejscami na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Kujawach. Na pozostałym obszarze obecna będzie warstwa zachmurzenia, z której jednak nie powinno padać. Wieczorem i w nocy przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, pojawią się na Pomorzu Zachodnim i na Wybrzeżu. Opady mogą mieć charakter marznący, a punktowo mogą być one dość intensywne. Silniejszy wiatr pojawi się w Bieszczadach.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 11 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 11 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach królować będą ujemne temperatury. W sobotni poranek najzimniej będzie na pograniczu woj. kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, do -10 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na wschodzie, południowym wschodzie i na Dolnym Śląsku – od 0 do 2 stopni. W górach mróz. W najcieplejszym momencie dnia, ujemne temperatury ustąpią w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i na całym pasie wschodnim. Tam termometry pokażą do 2 stopni powyżej zera. Najzimniej będzie na północy, do -4, -5 stopni Celsjusza. Ujemną temperaturę zobaczą także mieszkańcy Górnego Śląska, Ziemi Łódzkiej czy Ziemi Lubuskiej i Pomorza Zachodniego.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 11 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 11 grudnia 2021 r. Model: ECMWF

Intensywne opady na wschodzie

Ostatni dzień tygodnia będzie na ogół pochmurny. Niewielkie przejaśnienia możliwe będą na Dolnym Śląsku. W późniejszych godzinach, na zachodzie pojawią się opady mieszane, które mogą mieć charakter marznący, natomiast na wschodzie spodziewamy się opadów śniegu, miejscami intensywnych, powodujących ograniczenie widzialności i znacznie pogarszających warunki na drogach. Opady będą długotrwałe, przez co przyrost pokrywy śnieżnej może być znaczny. Także w niedzielę w Bieszczadach silnie powieje. Apelujemy o rozwagę przy wybieraniu się w góry.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 12 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 12 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 12 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 12 grudnia 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group