Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Wielu zabitych i rannych. Zniszczeniu uległy setki budynkówPotężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Wielu zabitych i rannych. Zniszczeniu uległy setki budynków

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, jakie miało miejsce dziś nad ranem spowodowało śmierć wielu osób. W samej Turcji zginęło przynajmniej 76 osób, w Syrii ponad 230. Setki budynków uległy uszkodzeniu lub kompletnemu zniszczeniu. Według bardzo wstępnych szacunków rannych może być ponad 1000 osób. Cały czas trwa akcja ratunkowa, a ilość ofiar i rannych cały czas rośnie. Trzęsienie miało magnitudę 7,8 w skali Richtera.

Według USGS (Amerykańska Służba Geologiczna) epicentrum wstrząsów, które wystąpiły o 2.17 czasu polskiego, znajdowało się na głębokości około 18 km w odległości około 30 km od miasta Gazientep. Miasto to liczy ponad milion mieszkańców i jest stolicą prowincji. Nieco później nastąpiły wstrząsy wtórne. Najsilniejszy z nich miał magnitudę 6,7. Były one odczuwalne w sąsiednich krajach – w Iraku, Libanie, a także w Syrii czy na Cyprze. Trzęsienie ziemi zarejestrowały także sejsmografy w Polsce.

Potężne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Już teraz wiadomo, że bilans ofiar nie jest ostateczny i w najbliższym czasie liczba ofiar i rannych będzie rosnąć. Najwięcej osób zginęło pod gruzami zawalonych domów i budynków. Jak wynika z danych EMSC cały czas pojawiają się wstrząsy wtórne. Te mogą trwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Władze apelują o wstrzymanie się od używania telefonów komórkowych w celu ułatwienia pracy ratownikom. Po trzęsieniu ziemi w wielu miejscach wybuchły pożary.

https://twitter.com/gazzetecii/status/1622475320124211201?s=20

https://twitter.com/gazzetecii/status/1622475320124211201?s=20

Katastrofalna sytuacja panuje także w Syrii, głównie w północno- zachodnich rejonach tego kraju. Zawalonych i uszkodzonych jest wiele budynków, pod gruzami znajdują się ludzie.

Administracja USA gotowa jest udzielić pomocy humanitarnej. Jak informuje doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, Stany Zjednoczone są “głęboko poruszone” doniesieniami o katastrofalnym trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii. Swoją pomoc zaoferowała także Polska, która wyśle swoich strażaków.

https://twitter.com/gazzetecii/status/1622475320124211201?s=20

Rejon od południowo – zachodniej Turcji, przez granicę Syrii i Libanu, Morze Martwe, granicę Jordanii z Palestyną i Izraelem, po Zatokę Akaba, to wyjątkowo niebezpieczny sejsmicznie rejon. W tektonicznej dolinie Jordanu i Morza Martwego pojawiają się rzadkie, ale bardzo silne trzęsienia. Co więcej, mają one miejsce w ważnym historycznie i często odwiedzanym przez turystów regionie świata, w którym jednocześnie taki kataklizm możne oznaczać klęskę humanitarną na niespotykaną skalę.

Grafika ilustracyjna: Saeed Esmaeilzade / Twitter/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group