Potężne opady na południu Europy. Są zalana i podtopienia. Może powstać medikan

Sytuacja pogodowa w naszej części kontynentu jest obecnie stabilna i spokojna za sprawą tzw. układu Omega. Tymczasem potężne opady deszczu występują na południu Europy. Do tego na Morzu Śródziemnym może powstać medikan – czyli europejski, głęboki niż niosący kolejne porcje nawalnych opadów deszczu i huraganowego wiatru.

Silny wyż przynoszący stabilizację pogody w dużej części Europy, tworzący tzw. układ Omega jednocześnie sprawia, że miejscami pojawią się lub już występują nawalne opady deszczu, a także bardzo silny wiatr. Do tego na Morzu Śródziemnym spodziewany jest rozwój głębokiego niżu śródziemnomorskiego, być może w formie medikan. Już teraz pojawiają się zalania i podtopienia, a groźba powodzi jest niestety realna.

Potężne opady na południu Europy

Zachodnia i centralna Grecja już w tej chwili doświadcza nawalnych opadów deszczu. W niektórych miejscach suma opadów przekroczyła już 600 mm, a to niestety nie koniec. Odpowiedzialny za ten stan jest m.in. tzw. układ Omega, który blokuje cyrkulację powietrza nad Europą. Z jednej strony centrum kontynentu, w tym Polska, cieszy się ciepłą, stabilną i słoneczną aurą. Z drugiej południe, zwłaszcza Półwysep Iberyjski i Bałkany, są w zasięgu niżów. Co gorsza, cyklony w tych regionach są niemal stacjonarne, co powoduje, że intensywne opady deszczu występują przez wiele godzin w tym samym miejscu. W związku z opadami, władze wydają odpowiednie alerty pogodowe.

Tak prezentowały się wyliczenia jednego z modelu pogodowych dotyczących prognozowanych sum opadów deszczu.

Miejscami już spadło ponad 600 mm deszczu!

Niestety, są już liczne szkody – zalania i podtopienia, a tych będzie z pewnością jeszcze więcej. Najwięcej opadów występuje i w najbliższych dniach wystąpi w Tesalii, zwłaszcza w okolicach Volos, czy wysp Skiathos i Skopelos.

Może powstać medikan

Prognozy wskazują na rozwój głębokiego niżu śródziemnomorskiego, który przyniesie kolejną porcję nawalnych opadów deszczu, gwałtownych burz i bardzo silnego wiatru, powodującego silny sztorm. Wiatr może powodować liczne szkody. Jeśli nazwa medikan kojarzy się z huraganem to jest to jak najbardziej trafne – oba są cyklonami posiadającymi w centrum bardzo niskie ciśnienie. Huragan powstaje jednak nad ciepłymi wodami północnego Atlantyku. Samo określenie huragan to lokalna nazwa cyklonu tropikalnego na tym akwenie. Medikany formują się nad chłodniejszymi wodami i są słabsze, zazwyczaj nie osiągają drugiej kategorii w skali Saffira-Simpsona.

W ciągu roku pojawia się średnio jeden w pełni wykształcony medikan i kilka lub kilkanaście burz środziemnomorskich. Granica między nimi jest umowna, ale zazwyczaj przyjmuje się, że niż musi generować wiatr tożsamy z huraganem pierwszej kategorii. Mimo tego, nawet jako burza śródziemnomorska, niż Daniel jest ekstremalnie niebezpieczny. Niesie ze sobą burze, nawalne opady i sztorm. Szczególnie niebezpieczne w nadmorskich regionach, oraz w miejscach w których latem szalały pożary. Niestety okolice Volos zostały dotknięte żywiołem w lipcu, choć nie na tak wielką skalę jak region Evros na północnym wschodzie kraju.

Grafika ilustracyjna:  twitter.com /  meteo.gr / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group