Sytuacja pogodowa w naszej części kontynentu jest obecnie stabilna i spokojna za sprawą tzw. układu Omega. Tymczasem potężne opady deszczu występują na południu Europy. Do tego na Morzu Śródziemnym może powstać medikan – czyli europejski, głęboki niż niosący kolejne porcje nawalnych opadów deszczu i huraganowego wiatru.
Silny wyż przynoszący stabilizację pogody w dużej części Europy, tworzący tzw. układ Omega jednocześnie sprawia, że miejscami pojawią się lub już występują nawalne opady deszczu, a także bardzo silny wiatr. Do tego na Morzu Śródziemnym spodziewany jest rozwój głębokiego niżu śródziemnomorskiego, być może w formie medikan. Już teraz pojawiają się zalania i podtopienia, a groźba powodzi jest niestety realna.
Potężne opady na południu Europy
Zachodnia i centralna Grecja już w tej chwili doświadcza nawalnych opadów deszczu. W niektórych miejscach suma opadów przekroczyła już 600 mm, a to niestety nie koniec. Odpowiedzialny za ten stan jest m.in. tzw. układ Omega, który blokuje cyrkulację powietrza nad Europą. Z jednej strony centrum kontynentu, w tym Polska, cieszy się ciepłą, stabilną i słoneczną aurą. Z drugiej południe, zwłaszcza Półwysep Iberyjski i Bałkany, są w zasięgu niżów. Co gorsza, cyklony w tych regionach są niemal stacjonarne, co powoduje, że intensywne opady deszczu występują przez wiele godzin w tym samym miejscu. W związku z opadami, władze wydają odpowiednie alerty pogodowe.
Here it is, the omega blocking in all its glory, responsible for the annotated extreme weather events in Europe this week. pic.twitter.com/0TUmZMQzoT
— Mika Rantanen (@mikarantane) September 4, 2023
Tak prezentowały się wyliczenia jednego z modelu pogodowych dotyczących prognozowanych sum opadów deszczu.
*Major flooding alert for parts of Greece* Weather models hint at extreme rain for central parts of the country in response to a persistent influx of very high moisture and unstable air mass, combined with strong winds advecting moisture from the Aegean Sea. Chart: @wxcharts pic.twitter.com/Mg4sWZ8OQv
— severe-weather.EU (@severeweatherEU) September 4, 2023
Miejscami już spadło ponad 600 mm deszczu!
Les données de la station sont revenues: c'est maintenant 613 mm en 24h glissantes qui sont tombés. https://t.co/vTHngoebR8 pic.twitter.com/kciubKN2Yk
— Etienne Farget 🌩️ (@EtienneFargetMC) September 5, 2023
Niestety, są już liczne szkody – zalania i podtopienia, a tych będzie z pewnością jeszcze więcej. Najwięcej opadów występuje i w najbliższych dniach wystąpi w Tesalii, zwłaszcza w okolicach Volos, czy wysp Skiathos i Skopelos.
Οδός Παπαδιαμάντη, Σκιάθος, Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2023.
Βίντεο της Ελισσάβετ Ντάφη. pic.twitter.com/dCMDCgt3wL— meteo.gr – Ο καιρός (@meteogr) September 5, 2023
🇬🇷 [ GRÈCE ] ⛈️ ⛈️
Des #orages diluviens à Vólos, Thessalie
(05/09/23 📹 Αχιλλέας Μπέος) pic.twitter.com/rJ4M5aTtKF
— Alexandre (@alex_le_bars) September 5, 2023
Στο όριο υπερχείλισης ο χείμαρρος Ξηριάς στη Νέα Ιωνία Βόλου. Στο ίδιο σημείο εκδηλώθηκαν 2 πυρκαγιές πριν λίγες ημέρες..
Βίντεο του Dimitris TsouΑναφορά από την @pyrosvestiki για 2 νεκρούς στους πρόποδες του Πηλίου pic.twitter.com/JhXKChLHDk
— meteo.gr – Ο καιρός (@meteogr) September 5, 2023
Υπερχείλισε ο χείμαρρος Κραυσίδωνας στον Βόλο. Η Αστυνομία απαγόρεψε την κυκλοφορία σε όλη την πόλη.
Φωτογραφία του Γρηγόρη Αντωνόπουλου. pic.twitter.com/yYG3UXN1Mw— meteo.gr – Ο καιρός (@meteogr) September 5, 2023
Τσαγκαράδα, Πήλιο, Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2023.
Φωτογραφία του Χρήστου Μάρτζου. pic.twitter.com/9CTF8gZQz6— meteo.gr – Ο καιρός (@meteogr) September 5, 2023
Απροσπέλαστοι οι δρόμοι στον Βόλο:https://t.co/0sBwRpsGPR pic.twitter.com/VRQLOEyAIv
— meteo.gr – Ο καιρός (@meteogr) September 5, 2023
Προβλήματα και στη Σκιάθο:https://t.co/SgHYokwDyf pic.twitter.com/e1OMkKODpo
— meteo.gr – Ο καιρός (@meteogr) September 5, 2023
Może powstać medikan
Prognozy wskazują na rozwój głębokiego niżu śródziemnomorskiego, który przyniesie kolejną porcję nawalnych opadów deszczu, gwałtownych burz i bardzo silnego wiatru, powodującego silny sztorm. Wiatr może powodować liczne szkody. Jeśli nazwa medikan kojarzy się z huraganem to jest to jak najbardziej trafne – oba są cyklonami posiadającymi w centrum bardzo niskie ciśnienie. Huragan powstaje jednak nad ciepłymi wodami północnego Atlantyku. Samo określenie huragan to lokalna nazwa cyklonu tropikalnego na tym akwenie. Medikany formują się nad chłodniejszymi wodami i są słabsze, zazwyczaj nie osiągają drugiej kategorii w skali Saffira-Simpsona.
W ciągu roku pojawia się średnio jeden w pełni wykształcony medikan i kilka lub kilkanaście burz środziemnomorskich. Granica między nimi jest umowna, ale zazwyczaj przyjmuje się, że niż musi generować wiatr tożsamy z huraganem pierwszej kategorii. Mimo tego, nawet jako burza śródziemnomorska, niż Daniel jest ekstremalnie niebezpieczny. Niesie ze sobą burze, nawalne opady i sztorm. Szczególnie niebezpieczne w nadmorskich regionach, oraz w miejscach w których latem szalały pożary. Niestety okolice Volos zostały dotknięte żywiołem w lipcu, choć nie na tak wielką skalę jak region Evros na północnym wschodzie kraju.
🌀The 00z GFS run on Mon 4 Sep 2023 has degraded the threat for a Medicane formation, at least until Wednesday.
The absence of a profound upper-air PV anomaly must have an impact on this forecast, as well as the strong deep layer shear. Very interesting to see the outcome! pic.twitter.com/9zY9HDEftu— MedCyclones (@medcyclones) September 4, 2023
Grafika ilustracyjna: twitter.com / meteo.gr / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
