Na Atlantyku powstała burza tropikalna “Lee”. Według aktualnych prognoz, może stać się huraganem 4 kategorii. NHC (Narodowe Centrum Huraganów) ocenia, że cyklon będzie się szybko intensyfikował i stanie się ekstremalnie niebezpiecznym huraganem już w najbliższy weekend. Część prognoz zakłada, że może on osiągnąć nawet 5, najwyższą kategorię w skali Saffira- Simpsona.
Sezon huraganów zaczyna się na dobre rozkręcać. Jesteśmy jeszcze przed jego szczytem, który przypada zazwyczaj w drugiej połowie września. Już teraz jednak mamy za sobą huragan Idalia, który spowodował poważne szkody m.in. na Florydzie. Według najnowszych przewidywań, kolejne tygodnie to szczyt aktywności burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku.
Burza tropikalna “Lee” może stać się huraganem 4 kategorii
Burza tropikalna “Lee” szybko się intensyfikuje. Jak informuje NOAA i NHC, w weekend może być już huraganem 4 kategorii, stanowiąc poważne zagrożenie dla wielu mieszkańców. Tak silne huragany wyrządzają poważne szkody materialne.
This is Tropical Storm #Lee.
A magnificent example of how a tropical wave from the western coast of Africa can develop into a tropical storm in just 5 days. pic.twitter.com/qfuTqj75W2
— Zoom Earth (@zoom_earth) September 5, 2023
Tropical Storm #Lee has that look tonight. Lots of convection going up in the band to the west, and some decent core convection as well. I could easily see this becoming a strong TS maybe even a hurricane tomorrow night if the current shear does not impact the storm too much. pic.twitter.com/SljWGQG1jj
— Weather force (@weatherforce11) September 5, 2023
Istnieje spora szansa, że huragan ostatecznie nie dotrze do Wybrzeży USA, jednak będzie bardzo poważnym zagrożeniem m.in. dla Bermudów. Sam fakt jego obecności przyniesie też silne opady deszczu, nie wykluczone burze, czy tornada.

Z aktualnie dostępnych prognoz wynika, że może on osiągnąć 4 kategorię w 5 stopniowej skali Saffira- Simpsona. Część wiązek prognostycznych sugeruje jednak, że może on mieć nawet 5 kategorię. Sytuacja jest rozwojowa.

Tak prezentuje się aktualna mapa z ostrzeżeniem przekazanym przez NOAA:

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?
Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.
Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
