Powstała burza tropikalna "Lee". Może stać się huraganem 4 kategoriiPowstała burza tropikalna "Lee". Może stać się huraganem 4 kategorii

Na Atlantyku powstała burza tropikalna “Lee”. Według aktualnych prognoz, może stać się huraganem 4 kategorii. NHC (Narodowe Centrum Huraganów) ocenia, że cyklon będzie się szybko intensyfikował i stanie się ekstremalnie niebezpiecznym huraganem już w najbliższy weekend. Część prognoz zakłada, że może on osiągnąć nawet 5, najwyższą kategorię w skali Saffira- Simpsona. 

Sezon huraganów zaczyna się na dobre rozkręcać. Jesteśmy jeszcze przed jego szczytem, który przypada zazwyczaj w drugiej połowie września. Już teraz jednak mamy za sobą huragan Idalia, który spowodował poważne szkody m.in. na Florydzie. Według najnowszych przewidywań, kolejne tygodnie to szczyt aktywności burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku.

Burza tropikalna “Lee” może stać się huraganem 4 kategorii

Burza tropikalna “Lee” szybko się intensyfikuje. Jak informuje NOAA i NHC, w weekend może być już huraganem 4 kategorii, stanowiąc poważne zagrożenie dla wielu mieszkańców. Tak silne huragany wyrządzają poważne szkody materialne.

Istnieje spora szansa, że huragan ostatecznie nie dotrze do Wybrzeży USA, jednak będzie bardzo poważnym zagrożeniem m.in. dla Bermudów. Sam fakt jego obecności przyniesie też silne opady deszczu, nie wykluczone burze, czy tornada.

burza tropikalna lee może stać się huraganem
Prognozowana trasa i ciśnienie cyklonu tropikalnego. Źródło: tropicaltidbits.com

Z aktualnie dostępnych prognoz wynika, że może on osiągnąć 4 kategorię w 5 stopniowej skali Saffira- Simpsona. Część wiązek prognostycznych sugeruje jednak, że może on mieć nawet 5 kategorię. Sytuacja jest rozwojowa.

burza tropikalna lee może stać się huraganem
Prognozowana siła cyklonu tropikalnego. Źródło: tropicaltidbits.com

Tak prezentuje się aktualna mapa z ostrzeżeniem przekazanym przez NOAA:

burza tropikalna lee może stać się huraganem
7-dmio dniowa prognoza rozwoju cyklonów tropikalnych. Źródło: NHC/ NOAA

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group