Pogoda. Prognoza burzowa i ostrzeżenie przed silnym wiatrem. 17.01.2022Pogoda. Prognoza burzowa i ostrzeżenie przed silnym wiatrem. 17.01.2022

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem:

silny wiatr 17.01.2022 prognoza ostrzeżenie

Już dziś w nocy, w poniedziałek a także częściowo w nocy z poniedziałku na wtorek, pojawi się bardzo silny wiatr z porywami osiągającymi 100 km/h. Lokalne porywy, zwłaszcza w górach i na wybrzeżu, mogą przekroczyć tą wartość. Średnia prędkość wiatru wyniesie do 50-60 km/h. Wiać będzie z zachodu i północnego zachodu. Dodatkowo spodziewamy się krótkiego nasilenia się wiatru podczas przechodzenia frontu chłodnego, możliwe że z linią szkwału. Wystąpią wówczas najsilniejsze porywy, których spodziewamy się nad ranem w poniedziałek, oraz w pierwszej części dnia.

Tak silne porywy wiatru mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Niestety oznacza to, że wiatr może przyczyniać się do poważnych utrudnień komunikacyjnych i przerw w dostawach prądu. Porywy miejscami będą powodować szkody w drzewostanie, czy w zabudowie.

prognoza burz 17.01.2022

W poniedziałek czeka nas powrót burz do naszego kraju. Tym razem jednak spodziewamy się większej ich ilości, oraz intensywności. Za sprawą niżu znad Rosji, oraz układu wysokiego ciśnienia, ulokowanego nad zachodnią częścią Europy, w naszym rejonie Starego Kontynentu, zwiększy się pozioma różnica (gradient) ciśnienia. Dodatkowo przewidujemy wędrówkę frontu chłodnego z północy na południowy wschód, który dodatkowo zwiększy niestabilność atmosfery. W takich warunkach możliwy będzie rozwój szybko przemieszczającej się, intensywnej linii szkwału z wbudowanymi chmurami burzowymi. Nie wykluczone jednak, że wystąpią dodatkowe komórki za linią frontu. Te jednak powinny być już słabsze i rozproszone.

Ostrzeżenie i prognoza zostały przygotowane przez zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz 
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group