Chmury, odwilż i niewielkie opady. Prognoza na weekendChmury, odwilż i niewielkie opady. Prognoza na weekend

Kolejny weekend stycznia także niezbyt będzie przypominał prawdziwą zimę. Towarzyszyć nam będą głównie chmury, oraz lekka odwilż. Mróz pojawiać się będzie jedynie w nocy. Niestety, szansa na słoneczną pogodę będzie niska, do tego jedynie w sobotę. Jakie dokładnie będą ostatnie dni mijającego tygodnia? Szczegóły znajdziecie, jak zawsze w naszej prognozie pogody na weekend.

Mijający, drugi tydzień stycznia to kolejna w ostatnim czasie odwilż, poprzedzona lekką zimą. Czwartek i piątek z kolei przyniosły silny wiatr, który dał się we znaki szczególnie w północnej części Polski. Póki co nie widać w prognozach poważnego incydentu zimowego. W drugiej połowie przyszłego tygodnia pojawią się jednak niewielkie ochłodzenie i śnieg.

Narastające zachmurzenie

Pierwszy dzień weekendu to przede wszystkim chmury i lekka odwilż. Początkowo dzień będzie pogodny na wschodzie, a także częściowo na południu. W kolejnych godzinach zachmurzenie będzie narastać, także na wschodzie, a nieliczne przejaśnienia możliwe będą już tylko na południu. Nigdzie nie powinno jednak padać. Nieco silniejszego wiatru mogą się spodziewać mieszkańcy wschodu i południowego wschodu Polski. W porywach prędkość wiatru może osiągnąć do 70, lokalnie 80 km/h.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 15 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 15 stycznia 2022 r. Model: ECMWF

Na termometrach widoczna będzie lekka odwilż. W najcieplejszym momencie dnia termometry w całym kraju wskazywać będą temperaturę powyżej zera, do 2, 3 stopni Celsjusza. Lekki mróz możliwy będzie jedynie w Tatrach i w Bieszczadach. W nocy poza Wybrzeżem wszędzie pojawi się niewielki mróz. Najchłodniej będzie w Bieszczadach, gdzie temperatura spadnie do -10 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie na wschodniej ścianie kraju, do -4 stopni. Im dalej na zachód, tym cieplej.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 15 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 15 stycznia 2022 r. Model: ECMWF

Przelotne opady mieszane

Niedziela będzie pochmurna w całej Polsce. Przez cały dzień szans na przejaśnienia będzie bardzo niewiele, a w większości kraju nie będzie ich wcale. W godzinach popołudniowych pojawią się przelotne opady mieszane, a także i samego śniegu. Lokalnie mogą być intensywne. Jak sugerują poszczególne modele, padać może w całym kraju, choć raczej pod wieczór i w nocy. Będzie też rosnąć prędkość wiatru. W nocy na Wybrzeżu w porywach może powiać ponad 100 km/h.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 16 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 16 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Ostatni dzień tygodnia będzie też lokalnie cieplejszy. Na południu termometry pokażą do 6 stopni Celsjusza. Lekki mróz trzymać będzie na Podlasiu, oraz częściowo na Mazurach czy na Mazowszu. W centrum, na zachodzie i na północy temperatura oscylować będzie w okolicach 2 – 3 stopni Celsjusza. Wieczorem pojawiające się opady mogą zamarzać, powodując gołoledź. Nocą mróz pojawi się tylko w Tatrach i w Bieszczadach. Pozostały obszar kraju to temperatura od 2 do 4 stopni powyżej zera.
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 16 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 16 stycznia 2022 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com/ opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group