Pierwsze zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba!Pierwsze zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba!

Stało się! NASA pokazała pierwsze zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba! 12 lipca prezydent USA Joe Biden zaprezentował pierwsze materiały zarejestrowane przez teleskop na specjalnej konferencji w Białym Domu w Waszyngtonie. Wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 25 grudnia 2021 r za pomocą europejskiej rakiety Ariane 5 instrument rozpoczął planowaną pracę spektakularnymi zdjęciami.

Lata pracy nie poszły na marne. Pomimo kosztów i opóźnień jakie pojawiły się przy produkcji teleskopu, a także niedawnego incydentu z możliwym uszkodzeniem jednego z luster, pierwsze efekty pracy kosmicznego teleskopu Jamesa Webba są wprost niewiarygodne. Jeszcze nigdy wcześniej nie otrzymaliśmy tak ostrych i dokładnych zdjęć oddalonych od nas obiektów o wiele lat świetlnych. Teleskop znajduje się w tzw. punkcie libracyjnym L2. Pokonał 1,5 miliona kilometrów, zanim został tam umieszczony. Proces rozkładania teleskopu trwał kilka miesięcy.

Pierwsze zdjęcie z kosmicznego teleskopu Jamesa Webba!

pierwsze zdjęcie teleskop jamesa webba
Pierwsze zdjęcie z teleskopu Jamesa Webba. Źródło: NASA

Jak poinformowała NASA, na powyższym zdjęciu to tylko niewielki wycinek kawałka nieba, o powierzchni ziarnka piasku widocznego z Ziemi. Jak widać na fotografii, można zaobserwować ogromną ilość gwiazd i galaktyk. Znajdują się one w odległości 4,6 mld lat świetlnych od Ziemi. Udało się dostrzec dotąd niewidzialne galaktyki. Możliwe, że dzięki pracy nowego teleskopu czeka nas sporo nowych odkryć, a być może i weryfikacji obecnej wiedzy astronomicznej.

Możliwości kosmicznego teleskopu Jamesa Webba są ogromne

NASA podzieliła się też kolejnymi materiałami z teleskopu. Samo spojrzenie na nie daje ogląd na to, z jak potężnym instrumentem badawczym mamy do czynienia. Dzięki teleskopowi Webba mamy możliwość zajrzeć głębiej i z większą dokładnością w najdalsze odmęty kosmosu. Z powodu skończonej prędkości światła, oznacza to także patrzenie w przeszłość i to dosłownie. Dzięki nowemu instrumentowi, możliwe będzie zaobserwowanie do tej pory niewidocznych dla nas, pierwszych galaktyk, odległych o ponad 13 mld lat świetlnych.

mgławica carina teleskop jamesa webba
Mgławica Carina. Źródło: NASA
Kwintet Stephana teleskop jamesa webba
Kwintet Stephana. Źródło: NASA
mgławica NGC 3132
NGC 3132. Źródło: NASA

NASA zadbała także o odpowiednią promocję tego wielkiego wydarzenia. Zdjęcia pojawiły się między innymi na Times Square w Nowym Jorku.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne zdjęcia z teleskopu Jamesa Webba. Z całą pewnością będą nie raz zaskoczeniem, podobnie jak przed laty zaskakiwały zdjęcia z teleskopu Hubble’a. Będziemy do tematu wracać na łamach IncusMeteo.

Grafika ilustracyjna: NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group