Nie odpoczniemy zbyt długo od wietrznej pogody. Już w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek (20/21 i 21.02.2022) pogodę w Polsce kształtować będzie kolejny głęboki niż Franklin (Antonina) wraz z systemem frontów atmosferycznych. Pojawią się też burze.
Prędkość wiatru zacznie wzrastać już późnym wieczorem w niedzielę, 20.02, najpierw na zachodzie To tam także, wraz z wkroczeniem frontu atmosferycznego mogą pojawić się lokalne burze. Miejscami mogą być one aktywne elektrycznie. W porywach wiatr może przekraczać 90 km/h, w czasie burz wiać będzie jeszcze mocniej. Niestety i tym razem możliwe będą szkody materialne, choć nie na taką skalę jak w czasie przechodzenia niżu Eunice. Silnie wiać będzie także na Wybrzeżu, gdzie w porywie wiatr przekraczać może 90 – 100 km/h.
W poniedziałkowy poranek najsilniej wiać będzie na południowym- zachodzie, na Wybrzeżu i w centrum. Tu porywy mogą przekraczać 80 km/h. Wraz z biegiem dnia ryzyko bardzo silnych porywów wiatru będzie malało. Najdłużej zagrożone będzie Wybrzeże, gdzie poza sztormem na Bałtyku możliwe będą groźne cofki.
Niż Franklin to kolejny z serii głębokich niży atlantyckich, które zostały sklasyfikowane przez DWD (niemiecka służba meteorologiczna) jako orkan. Tym razem w Polsce będzie jednak nieco spokojniej niż miało to miejsce w ostatnich dniach. Ponownie apelujemy o przygotowanie się na długotrwałe przerwy w dostawach prądu, oraz utrudnienia komunikacyjne – tym bardziej, że nadal trwają naprawy po poprzednich wichurach. Możliwe będzie zawieszenie połączeń promowych i lotniczych oraz poważne opóźnienia, bądź przekierowania lotów. Podróż drogą lądową również może być utrudniona, szczególnie dalekodystansowa. Braki prądu i powalone drzewa mogą czasowo sparaliżować kolei i komunikację miejską. Silne porywy mogą uszkadzać bądź zrywać dachy, łamać gałęzie, a nawet powalać całe drzewa. Obiekty o dużej powierzchni i słabej konstrukcji mogą zostać porwane przez wiatr i zniszczone. Istnieje realne zagrożenie dla życia i zdrowia.
Burze mogą potęgować opisane szkody, zwłaszcza wiatrowe. Spodziewany na Bałtyku sztorm może powodować zniszczenia w pasie nadmorskim, oraz cofkę na rzekach i kanałach strefy brzegowej.
Zalecamy zachować szczególną ostrożność, odwołać wszelkie, zbędne aktywności na zewnątrz, oraz przełożyć podróże międzymiastowe na inny okres. Należy przygotować się na długotrwałe, nawet kilkudniowe przerwy w dostawach prądu, oraz znaczne utrudnienia komunikacyjne, zwłaszcza na obszarach objętych najwyższym stopniem zagrożenia.
Zachęcamy także do śledzenia bieżących komunikatów meteorologicznych i jeśli to możliwe do pozostania w domach.
Prognoza burzowa:
Ostrzeżenie przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna: Quick PS / Unsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!