Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na 7.04.2022 i noc z 7/8.04.2022Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na 7.04.2022 i noc z 7/8.04.2022

W czwartek i piątek pogodę w Polsce kształtować będzie dość głęboki, dynamiczny niż Nasim, który w czwartek o 14 czasu polskiego (12 UTC) znajdować się będzie nad Morzem Północnym. O północy czasu urzędowego (2 czasu polskiego) w nocy z czwartku na piątek centrum niżu będzie już nad północnym Bałtykiem, w rejonie Wysp Alandzkich, a ciśnienie w jego centrum będzie wynosić około 968 hPa. Przez nasz kraj wędrować będzie wówczas aktywny front chłodny, który wkroczy do Polski popołudniu 7. kwietnia. Układ opuści Polskę w godzinach rannych w piątek.

Od godzin rannych w czwartek wiatr będzie się nasilał, początkowo na Pomorzu Zachodnim, oraz w Sudetach, gdzie porywy przekraczające 70 km/h mogą wystąpić już nad ranem. Z biegiem dnia porywy będą narastać w całym kraju, zwłaszcza w części północnej, północno-zachodniej i zachodniej. Podmuchy na nizinach osiągną do 60-75 km/h, w górach przekroczą 100 km/h, zwłaszcza w rejonie Śnieżki. Późnym popołudniem wiatr nieco osłabnie, jednak będzie do przysłowiowa cisza przed burzą. Od północnego zachodu zacznie swoją wędrówkę front chłodny, na czele którego w wielu regionach spodziewamy się silnych porywów wiatru szkwałowego, wysoce prawdopodobne jest, że z burzami. Na czele frontu porywy ponownie mogą przekraczać 70 km/h, a lokalnie 100 km/h. Wieczorem oraz w nocy front będzie się przemieszczał na wschód, niosąc nadal silny wiatr, miejscami burze i szkody. Jednocześnie nasili się wiatr w Karpatach, głównie w Tatrach i Bieszczadach. Za linią frontu wiatr osłabnie na kilka godzin, jednak po północy do naszego kraju zacznie wkraczać, ponownie od północnego zachodu, kolejna strefa silnego wiatru. W piątek do południa silne porywy pojawią się w całym kraju – na nizinach wiatr sięgnie do 80-90 km/h, na wybrzeżu, oraz lokalnie na Kaszubach może przekraczać 100 km/h, podobnie w górach. Znaczny spadek prędkości wiatru nastąpi dopiero późnym popołudniem, jednak silny wiatr utrzyma się w Karpatach do soboty (9.04) wieczora.

Prognoza zagrożenia wiatrem uwzględnia jedynie porywy związane z niżem, oraz linią szkwału na chłodnym froncie atmosferycznym. W związku z prognozowanymi burzami, jeszcze dziś Sieć Obserwatorów burz wyda osobną prognozę konwekcyjną (burzową).

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na 7.04.2022 i noc z 7/8.04.2022
Ostrzeżenie przed silnym wiatrem na 7.04.2022 i noc z 7/8.04.2022
Ostrzeżenie przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna: unsplash.com / opr.własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group