Dynamiczna druga połowa tygodnia. W Polsce mogą się pojawić burzeDynamiczna druga połowa tygodnia. W Polsce mogą się pojawić burze

Początek kwietnia to zapowiadana zmiana w pogodzie – druga połowa bieżącego tygodnia będzie dynamiczna. W Polsce mogą się pojawić wiosenne burze, jednak nie będą to pierwsze wyładowania w tym roku. Nie zabraknie także opadów, tak potrzebnych, szczególnie w północnej części kraju. Miejscami w ciągu ostatniego miesiąca spadło ledwo kilka mm deszczu. Co dokładnie sugerują modele pogodowe? Gdzie może zagrzmieć?

Wiosna, choć dość nieśmiało, powoli wkracza do naszego kraju. Bieżący tydzień będzie typowo kwietniowy – z okresami zarówno cieplejszej aury, jak i tej przypominającej bardziej zimę czy przedwiośnie. Pogoda będzie też dynamiczna. Miejscami mogą pojawić się burze.

Dynamiczna pogoda i burze w Polsce

Połowa tygodnia przyniesie kolejną zmianę w pogodzie. Główne modele pogodowe- ECMWF i GFS sugerują w czwartek przejście przez Polskę frontu atmosferycznego ze sporą ilością opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie i śniegu. Nie wykluczone, że pojawią się też wyładowania atmosferyczne, a towarzyszyć im będzie także silny, porywisty wiatr. Burze mogą się pojawić zarówno w czwartek jak i w piątek. Najsilniejsze zjawiska wystąpią jednak w czwartek.

opady deszczu czwartek 7 kwietnia 2022
Prognozowane opady deszczu w czwartek, 7.04.2022 r. Model: GFS
opady deszczu czwartek 7 kwietnia 2022
Prognozowane opady deszczu w czwartek, 7.04.2022 r. Model: ECMWF

Czynnikiem wspomagającym procesy powstawania burz będzie wspomniany front, oraz napływ chłodniejszej masy powietrza. Same burze mogą być lokalnie dość aktywne elektrycznie, a głównym zagrożeniem będzie silny wiatr i opady. Część prognoz sugeruje powstanie w czwartek linii szkwałowej, bądź licznych klastrów na linii frontu. Zagrzmieć będzie mogło prawie w całym kraju. Największe szanse na to będą mieli mieszkańcy Polski zachodniej, centralnej czy północnej.

Czy opady ograniczą suszę ?

Jak widać na poniższej grafice przygotowanej przez profil MapyMeteo na podstawie danych z systemu rainGRS, na znacznym obszarze kraju spadło poniżej 1 mm deszczu. Jak informuje autor profilu, marzec miejscami okazał się rekordowo suchy.

Wiele wskazuje jednak na to, że opady, które wystąpią w tym tygodniu poprawią sytuację hydrologiczną w Polsce. Czy ograniczy to całkowicie suszę meteorologiczną? Najprawdopodobniej nie. Do tego potrzebne by były przynajmniej kilkudniowe stałe opady deszczu.

Znacznemu zmniejszeniu ulegnie także  zagrożenie pożarowe.

Będziemy się przyglądać kolejnym odsłonom modeli numerycznych. Jeśli będzie konieczność wydania prognoz burzowych i ostrzeżeń, pojawią się one w profilach i na stronie należących do Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna:  Mila YoungUnsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group