Początek kwietnia to zapowiadana zmiana w pogodzie – druga połowa bieżącego tygodnia będzie dynamiczna. W Polsce mogą się pojawić wiosenne burze, jednak nie będą to pierwsze wyładowania w tym roku. Nie zabraknie także opadów, tak potrzebnych, szczególnie w północnej części kraju. Miejscami w ciągu ostatniego miesiąca spadło ledwo kilka mm deszczu. Co dokładnie sugerują modele pogodowe? Gdzie może zagrzmieć?
Wiosna, choć dość nieśmiało, powoli wkracza do naszego kraju. Bieżący tydzień będzie typowo kwietniowy – z okresami zarówno cieplejszej aury, jak i tej przypominającej bardziej zimę czy przedwiośnie. Pogoda będzie też dynamiczna. Miejscami mogą pojawić się burze.
Dynamiczna pogoda i burze w Polsce
Połowa tygodnia przyniesie kolejną zmianę w pogodzie. Główne modele pogodowe- ECMWF i GFS sugerują w czwartek przejście przez Polskę frontu atmosferycznego ze sporą ilością opadów deszczu i deszczu ze śniegiem, a lokalnie i śniegu. Nie wykluczone, że pojawią się też wyładowania atmosferyczne, a towarzyszyć im będzie także silny, porywisty wiatr. Burze mogą się pojawić zarówno w czwartek jak i w piątek. Najsilniejsze zjawiska wystąpią jednak w czwartek.
Czynnikiem wspomagającym procesy powstawania burz będzie wspomniany front, oraz napływ chłodniejszej masy powietrza. Same burze mogą być lokalnie dość aktywne elektrycznie, a głównym zagrożeniem będzie silny wiatr i opady. Część prognoz sugeruje powstanie w czwartek linii szkwałowej, bądź licznych klastrów na linii frontu. Zagrzmieć będzie mogło prawie w całym kraju. Największe szanse na to będą mieli mieszkańcy Polski zachodniej, centralnej czy północnej.
Czy opady ograniczą suszę ?
Jak widać na poniższej grafice przygotowanej przez profil MapyMeteo na podstawie danych z systemu rainGRS, na znacznym obszarze kraju spadło poniżej 1 mm deszczu. Jak informuje autor profilu, marzec miejscami okazał się rekordowo suchy.
Tak prezentuje się suma opadów za marzec według #rainGRS. Pierwszy miesiąc wiosny meteorologicznej okazał się bardzo suchy, miejscami rekordowo. Na znacznym obszarze kraju spadło poniżej 1 mm opadów!#wiosna #marzec #pogoda #susza pic.twitter.com/BAmJPUNUA0
— MapyMeteo (@MapyMeteo) April 4, 2022
Wiele wskazuje jednak na to, że opady, które wystąpią w tym tygodniu poprawią sytuację hydrologiczną w Polsce. Czy ograniczy to całkowicie suszę meteorologiczną? Najprawdopodobniej nie. Do tego potrzebne by były przynajmniej kilkudniowe stałe opady deszczu.
Znacznemu zmniejszeniu ulegnie także zagrożenie pożarowe.
Prognoza zagrożenia pożarowego lasu🌲🔥🌳 na dzisiaj i jutro. @KGPSP @LPanstwowe @IB_LES pic.twitter.com/5KT7H0ztLf
— IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego (@IMGW_CMM) April 5, 2022
Będziemy się przyglądać kolejnym odsłonom modeli numerycznych. Jeśli będzie konieczność wydania prognoz burzowych i ostrzeżeń, pojawią się one w profilach i na stronie należących do Sieci Obserwatorów Burz.
Grafika ilustracyjna: Mila Young / Unsplash / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!