Odwilż i wiosenne temperatury - prognoza weekendowaOdwilż i wiosenne temperatury - prognoza weekendowa

Wiosenne temperatury na zachodzie i postępujące roztopy to najlepiej widoczny efekt rozpoczynającej się odwilży. Kończy się okres bardzo chłodnej i śnieżnej zimy w Polsce. W niedzielę w woj. lubuskim może być nawet 11 stopni Celsjusza. Pojawią się też liczne rozpogodzenia. Jak w szczegółach będzie przebiegał nadchodzący weekend?

Pogoda przygotowała dość gwałtowne przejście z zimy do typowego przedwiośnia, a miejscami nawet termicznej wiosny. Niestety będzie to też miało niekorzystny wpływ na sytuację hydrologiczną, o której pisze Sieć Obserwatorów Burz w opublikowanym kilka dni temu artykule. Z uwagi na nagłe ocieplenie, w wielu regionach zaczęła się gwałtowna odwilż, która postępuje na wschód. Zwiększy to ilość wody w rzekach, za co za tym idzie i ryzyko powodziowe. To jednak nie jedyne problemy – front z opadami deszczu niesie opady marznące, a deszcz, bądź topniejący śnieg, tworzą warstwę lodu na przechłodzonej ziemi.

Niewielkie przejaśnienia i brak mrozu

Sobota będzie pierwszym od dłuższego czasu dniem bez mrozu w ciągu dnia na terenie niemal całego kraju. Minusowe temperatury pojawić się mogą jedynie w górach. Nigdzie nie powinno też padać, choć większą część dnia niebo spowijać będą chmury. Szansa na przejaśnienia pojawi się częściowo w centrum, a także na południu kraju.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 20 lutego 2021 r. Model: GFS
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 20 lutego 2021 r. Model: GFS

W najcieplejszym momencie dnia na Dolnym Śląsku będzie nawet 10 – 11 stopni Celsjusza. Im dalej na północny wschód tym chłodniej, do okolic 0 stopni na krańcach wschodnich. W nocy niewielki mróz pojawi się na południu i wschodzie kraju.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 20 lutego 2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 20 lutego 2021 r. Model: GFS

Wiosenne temperatury na zachodzie i sporo słońca

W niedzielę pojawi się sporo przejaśnień i dużo słońca. W ciągu dnia rozpogodzi się w niemal całej zachodniej połowie kraju, co będzie też miało wpływ na temperatury. Nigdzie nie będzie też padać.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 21 lutego 2021 r. Model: GFS
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 21 lutego 2021 r. Model: GFS

Ponownie najcieplej będzie na zachodzie, gdzie termometry pokażą do 11 stopni powyżej zera. We wschodniej połowie kraju, gdzie zalegać będzie jeszcze zachmurzenie, będzie znacznie chłodniej. Na termometrach zobaczymy od 0 do 5- 6 stopni.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 21 lutego 2021 r. Model: GFS
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 21 lutego 2021 r. Model: GFS

W przyszłym tygodniu nawet 16 stopni Celsjusza

Już od kilku dniu modele numeryczne sugerują intensywny spływ ciepłej masy powietrza. Początkowo najcieplej będzie na zachodzie i południowym zachodzie Polski, gdzie termometry miałyby pokazać nawet 16 kresek powyżej zera, a lokalnie i więcej. Wiosenne temperatury miały by się utrzymać do przyszłego weekendu, jednak na ten moment trudno jest mówić o tak odległym terminie.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group