Oblodzenie, silny wiatr i śnieg. Obowiązują alerty pogodowe IMGWOblodzenie, silny wiatr i śnieg. Obowiązują alerty pogodowe IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty – silny wiatr i oblodzenie dadzą się we znaki w nocy, oraz jutro (26.02) rano. IMGW przygotowało także ostrzeżenia hydrologiczne dla wybrzeża. Wszystko to związane jest z niżem Yigit, który przynosi porywy i opady śniegu. W najbliższych dniach jednak pogoda zacznie się uspokajać.

W związku z prognozowanymi opadami, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla północnej Polski i terenów górskich. Dodatkowo na wybrzeżu obowiązują alerty przed silnym wiatrem i cofką. Związane są one z oddalającym się powoli niżej Yigit, który od piątku ma wpływ na pogodę w naszym kraju. Układ przyniósł silne opady śniegu, wiatr i lokalnie burze. Sprowadził także ochłodzenie. Związany z nim napływ powietrza polarnomorskiego, także w niedzielę doprowadzić do pojawienia się licznych, przelotnych opadów.

Alerty IMGW – silny wiatr i oblodzenie

W nocy, oraz jutro rano (26.02) obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i silnym wiatrem. Ślisko na drogach będzie w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim, oraz w powiatach złotowskim, sępoleńskim, tucholskim, świeckim, grudziądzkim, przasnyskim, ostrołęckim, makowskim, wyszkowskim, ostrowskim, sokołowskim, węgrowskim, siedleckim, łosickim, lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, kłodzkim, ząbkowickim, cieszyńskim, bielskim, żywieckim, suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim i gorlickim. Jak czytamy w treści alertu, miejscami prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna do około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie do około -3°C. W górach temperatury spadną do nawet około -6 stopni, a mróz utrzyma się przez 2-3 dni.

Alerty IMGW – silny wiatr i oblodzenie w nocy i rano 25. lutego. Źródło: IMGW

Dodatkowo w powiatach kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, sławieńskim, słupskim, lęborskim, wejherowskim i puckim, obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia przed wiatrem. Nadal prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 55 km/h, w porywach do 75 km/h, z północy. Co więcej, w związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora północnego i wysokim napełnieniem Bałtyku (528 cm – 25.02.2023) wzdłuż Wybrzeża przewidywane są wahania i wzrosty poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych, miejscami powyżej stanów alarmowych. Alert drugiego stopnia przed wezbraniami obejmuje Wybrzeże Zachodnie i morskie wody wewnętrzne RP – Bałtyk Południowy, Wybrzeże Wschodnie i morskie wody wewnętrzne RP – Bałtyk Południowo-Wschodni (pomorskie, zachodniopomorskie).

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group