Ponownie końcówka tygodnia okazała się bardzo dynamiczna. Pojawiło się kilka układów mezoskalowych (MCS), które niosły nawalne opady deszczu, silny wiatr i opady dużego gradu. Niestety pojawiło się też wiele zniszczeń- szkód wiatrowych, potłuczonych szyb w samochodach, zniszczonych upraw czy zalań i podtopień. W weekend będzie nieznacznie chłodniej, ale będzie też mniej burz. Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na weekend.

Pogoda da nam chwilę odpocząć od gwałtownych zjawisk. Czwartek i piątek dały się mocno we znaki wielu mieszkańcom naszego kraju. Na szczęście, będzie spokojniej, choć nadal bardzo ciepło.

Ciepła, ale pogodniejsza sobota

Pierwszy dzień weekendu będzie zdecydowanie spokojniejszy aniżeli wcześniejsze dni. W ciągu dnia zza chmur wyglądać będzie słońce. Słabe opady i burze możliwe będą na pomorzu, a także w pasie województw wschodnich. Zjawiska te nie powinny być silne, a po powstaniu będą poruszać się na północny- wschód, poza granice Polski. Noc upłynie spokojnie, bez opadów czy burz.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 10 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 10 lipca 2021 r. Model: ECMWF

Będzie też stosunkowo ciepło. Na zachodzie termometry wskażą od 24- 26 stopni Celsjusza do nawet 28 stopni Celsjusza  a lokalnie więcej we wschodniej części Polski.  Cześć modeli sugeruje nieco wyższe wartości temperatury, a będzie to zależne m.in. od faktycznego stanu zachmurzenia. W ciągu dnia najchłodniej będzie w Bieszczadach i w Tatrach, 18- 20 stopni. Na Wybrzeżu 20- 24 stopnie. W nocy chłodniej, od 14 stopni na północy i południ przez 16 na zachodzie po 18 – 19 na wschodzie i częściowo w centrum.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 10 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 10 lipca 2021 r. Model: ECMWF

Na zachodzie i południowym- wschodzie może zagrzmieć

Niedziela podobnie jak sobota powinna być stosunkowo spokojna w większości Polski. Jedynie na zachodzie i na południowym- wschodzie może popadać i zagrzmieć. W obu przypadkach największym zagrożeniem będzie intensywny opad deszczu, jednak nie będą to burze tak gwałtowne, jak te z piątku. Nie należy ich jednak lekceważyć, bo każda, nawet najmniejsza burza może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W nocy padać będzie jedynie na zachodzie.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 11 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 11 lipca 2021 r. Model: ECMWF

Niedziela będzie nieco cieplejsza od soboty. Na termometrach zobaczymy 28- 30 stopni Celsjusza w najcieplejszy momencie dnia. Chłodniej powinno być na południowym- wschodzie i na północy. Tu wartość temperatury będzie wynosić 22 – 26 stopni Celsjusza. Nocą na termometrach 18 – 20 stopni. Chłodniej ponownie w Tatrach i w Bieszczadach.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 11 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 11 lipca 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group