ELSA pierwszym huraganem sezonu 2021!ELSA pierwszym huraganem sezonu 2021!

Tegoroczny sezon huraganów nabiera tempa. ELSA, która dotychczas klasyfikowana była jako burza tropikalna, stała się na krótko huraganem 1 kategorii w 5 stopniowej skali. Dotarła ona w rejon Florydy około godziny 14:00 czasu środkowoeuropejskiego. Średnia prędkość wiatru wynosi ponad 110 km/h i obecnie sklasyfikowano ją ponownie jako burzę tropikalną. Jak informuje NHC, na ten moment nic nie wskazuje na ponowną intensyfikację burzy.

ELSA początkowo sklasyfikowana została jako burza tropikalna, następnie zwiększyła swoją siłę. Wg. danych NHC (Narodowe Centrum Huraganów) w momencie bycia huraganem, wiatr wiał z prędkością ponad 120 km/h. Obecnie ponownie osłabła, nadal zmierzając w stronę Florydy. Następnie będzie się kierować na północny- wschód, wzdłuż wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wielu ekspertów jest to zapowiedź dynamicznego sezonu huraganów, a także późniejszego sezonu orkanów w Europie.

Jakie zagrożenia niesie ELSA?

Burza tej siły niesie przede wszystkim intensywne opady deszczu i bardzo silny wiatr. Żywioł powoduje też bardzo duże straty. Z dostępnych informacji wynika, że w wyniku przechodzenia burzy tropikalnej życie straciło co najmniej 3 ludzi. Wstępne szacunki mówią o stratach rzędu 12 mln USD na wyspie Sant Lucia i 5,3 mln USD na Jamajce. Ze względu na dalszą wędrówkę burzy tropikalnej, strat będzie więcej. Wg. danych NHC niemal całe wybrzeże narażone jest na wystąpienie powodzi błyskawicznych, w szczególności Floryda.

Ile trwa sezon huraganów?

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Przypominamy także listę podstawową z imionami dla kolejnych burz i huraganów. Następne w kolejce są FRED i GRACE, które mogą zostać wykorzystane w ciągu najbliższych kilku dni.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group