Nadciąga głęboki niż. Porywy mogą przekroczyć 100 km/hNadciąga głęboki niż. Porywy mogą przekroczyć 100 km/h

Do Polski nadciąga nurkujący wir niżowy, który można nazywać także dynamicznym układem niskiego ciśnienia. To on przyniesie zmianę pogody w następnych dniach. Wraz z silnym wiatrem nadciągnie też krótkie ocieplenie z temperaturami do 20- 22 stopni Celsjusza.

Jesień to czas nurkujących niżów, niosących opady deszczu, czasem krótkie ocieplenie, ale w szczególności silny, porywisty wiatr. Nie inaczej będzie i tym razem. Na krótko zrobi się cieplej, a po przejściu układu niskiego ciśnienia temperatura spadnie. Pojawią się też opady, miejscami mieszane. Nie można wykluczyć słabych, lokalnych burz. Prędkość wiatru może przekroczyć miejscami 100 km/h.

Prognozowane porywy wiatru dobrze widać na animacji z jednego z modeli pogodowych:

Prognozowane porywy wiatru do piątku, 22 października. Model: ECMWF
Prognozowane porywy wiatru do piątku, 22 października. Model: ECMWF

Silny wiatr od środy

Na mapach synoptycznych dobrze widać zmieniającą się sytuację baryczną w naszej części świata. Do głosu dojdzie dynamiczny układ niskiego ciśnienia, który przyniesie wzrost prędkości wiatru. W środę najbardziej odczują to mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski, a także Wybrzeża. To jednak dopiero wstęp do tego co przyniosą kolejne dni.

Mapa synoptyczna, 19.10.2021. Źródło: wetterpate.de
Mapa synoptyczna, 19.10.2021. Źródło: wetterpate.de

Apogeum wichury w czwartek

Najsilniejszego wiatru spodziewamy się w czwartek. Wtedy też mocno wiać będzie na zachodzie i północy kraju a także w górach. Prędkość wiatru w porywach może przekraczać 100 km/h! Mocno wiać będzie także w nocy z czwartku na piątek, a na północy także w piątek. Poza wiatrem pojawią się również przelotne opady, nie wykluczone będą także słabe burze. Przelotnie padać może niemal w całym kraju.

Prognozowane porywy wiatru w czwartek, 21 października. Model: ECMWF
Prognozowane porywy wiatru w czwartek, 21 października. Model: ECMWF

W piątek będzie też wyraźnie chłodniej. Trend ten utrzyma się przez weekend, a termometry nie pokażą więcej jak 10-12 stopni Celsjusza. Możliwe będą miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem, czy krupy śnieżnej, wrócą też przymrozki. Także w piątek możliwe będą lokalne, słabe burze.

Przypominamy: Wyliczenia modeli numerycznych mogą jeszcze ulec zmianie. Wiatr o tej sile może wyrządzać szkody materialne, a także powodować przerwy w dostawach prądu. Warto zabezpieczyć swoje mienie aby uniknąć skutków wędrówki niżu. Sieć Obserwatorów Burz planuje także wydać stosowne ostrzeżenia. Zachęcamy do śledzenia ich mediów społecznościowych, w których pojawiać się będą kolejne aktualizacje dotyczące nadciągających zmian w pogodzie.

Grafika ilustracyjna: wxcharts.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group