Chłodna i pochmurna końcówka tygodnia. Prognoza na weekendChłodna i pochmurna końcówka tygodnia. Prognoza na weekend

Końcówka trzeciego tygodnia października będzie pochmurna i chłodna. Pogodę w kraju kształtować będzie rozległy wyż z centrum nad Niemcami. W północnej części kraju możliwe będą niewielkie opady deszczu, a temperatura nie powinna przekroczyć 10- 12 stopni Celsjusza. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową prognozą pogody na weekend!

Kończący się tydzień przyniósł opady deszczu, ale także i krupy śnieżnej. Temperatury również nie należały do najwyższych, choć pojawiły się liczne chwile ze słońcem. W górach ponownie spadł śnieg a, miejscami na nizinach notowane były pierwsze mrozy. Przed nami coraz więcej chłodnych dni pomimo tego, że w dalszej perspektywie widać krótkie ocieplenie.

Niewiele przejaśnień

Sobota zacznie się niewielką ilością przejaśnień na zachodzie oraz na południowym wschodzie. Dość szybko jednak pojawi się zachmurzenie. Na Mazurach możliwe będą niewielkie, przelotne opady deszczu. Po południu szanse na nieco więcej słońca będą mieli mieszkańcy Podkarpacia. Wieczorem z kolei wystąpią opady deszczu na północy Polski. Na Bałtyku i Wybrzeżu możliwy silny wiatr, a także sztorm. W nocy nadal padać będzie na północy, jednak w całym kraju dominować będzie duże i całkowite zachmurzenie. W południowej części kraju pojawić się mogą gęste mgły – zalecamy szczególną ostrożność na drogach.

Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 16 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w sobotę, 16 października 2021 r. Model: ECMWF

Na termometrach nie zobaczymy więcej jak 10-12 stopni Celsjusza. Najcieplej będzie na Pomorzu Gdańskim oraz częściowo w Małopolsce i na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze termometry wskazywać będą do 10 stopni Celsjusza. Chłodniej będzie w górach, 6-8 kresek na plusie. Przy planowaniu górskich wędrówek warto wziąć pod uwagę fakt, że wraz z wysokością temperatura szybko spada. W nocy na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą około 6-8 stopni. Na samym Wybrzeżu miejscami może być nieco cieplej, do 10 kresek powyżej zera. Zimno będzie na południu, od 0 do 2-4 stopni. Tam też możliwe będą przymrozki.

Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 16 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w sobotę, 16 października 2021 r. Model: ECMWF

Przelotne opady na północy

Niedziela będzie bardzo podobna do soboty. Niemal całkowite zachmurzenie, z niewielkimi przejaśnieniami na Opolszczyźnie, Górnym Śląsk i w Małopolsce, a także być może na Podkarpaciu. Dodatkowo, na północy pojawią się kolejne opady deszczu, choć nie powinny być intensywne. Osłabnie nieco wiatr, choć nadal może nieco dokuczać mieszkańcom północnej i północno wschodniej części Polski. W nocy opady przemieszczą się nieco dalej na południe, ku centralnej części kraju.

Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 17 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowane zachmurzenie i opady w niedzielę, 17 października 2021 r. Model: ECMWF

Także pod względem termicznym niedziela będzie podobna do soboty. Tym razem najcieplej będzie na zachodzie, do 12 stopni Celsjusza. Pozostały obszar kraju będzie chłodniejszy, z temperaturami dochodzącym maksymalnie do 10 stopni Celsjusza. Jeszcze niższe wartości zanotujemy na krańcach południowych i południowo wschodnich – termometry pokażą tam najwyżej 6-8 stopni. W nocy temperatura w północnej części kraju spadnie do 6-8 stopni Celsjusza, na w południowej wyniesie od 0 do 4 stopni. Tu także ponownie może pojawić się mróz.

Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 17 października 2021 r. Model: ECMWF
Prognozowana temperatura maksymalna w niedzielę, 17 października 2021 r. Model: ECMWF
Grafika ilustracyjna: Unsplash.com / Jacek Dylag
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group