Mróz wkrótce ustąpi, odwilż wkroczy do Polski. Wstępne wyliczenia modeli pogodowychMróz wkrótce ustąpi, odwilż wkroczy do Polski. Wstępne wyliczenia modeli pogodowych

Choć wydawało się, że ochłodzenie trwać będzie dłużej, obecnie modele wskazują na to, że mróz wkrótce ustąpi. W weekend wkroczy odwilż, a termometry pokażą 4-6 stopni powyżej zera. Pojawi się też front atmosferyczny i opady – deszczu ze śniegiem, śniegu i samego deszczu. Spadnie też ciśnienie. Czego dokładnie spodziewać się w poszczególnych regionach kraju? Sprawdzamy wstępne wyliczenia modeli pogodowych.

Choć typowo zimowa aura, ze śniegiem i z mrozem, jest z nami dopiero od kilku dni, nie potrwa niestety zbyt długo. Już w nocy z piątku na sobotę do kraju wkroczy front atmosferyczny, mróz ustąpi i pojawi się odwilż. Będzie to miało także wpływ na stan wody w rzekach.

Mróz wkrótce ustąpi

Mroźna aura niebawem ustąpi miejsca widocznej już w modelach pogodowych odwilży. Już w piątkowe popołudnie na północnym- zachodzie i na zachodzie termometry pokażą około 4 stopni Celsjusza. W tym samym czasie w górach oraz na Podkarpaciu trzymać będzie jeszcze mróz. W Tatrach i w Bieszczadach zobaczymy od -6 do -8 stopni Celsjusza. W sobotę od północnego- zachodu wkroczy cieplejsza masa powietrza. W niedzielę na zachodzie zobaczymy do 8 stopni, do linii Gdańsk – Bydgoszcz- Katowice do 6 stopni, a na wschód od wspomnianej linii od 2 do 4 stopni powyżej zera. Nocami słaby mróz trzymać będzie jedynie w górach.

temperatura mróz odpuści odwilż w polsce
Prognozowana temperatura pod koniec tygodnia w Polsce. Model: ECMWF

IMGW może wydawać ostrzeżenia przed roztopami, a także przed wysokimi stanami wody w rzekach. Oczywiście będzie to miało wpływ na sytuację hydrologiczną w Polsce, jednak jeśli chodzi o suszę, to zdecydowanie lepszym wyjściem było by, gdyby śnieg topniał wolniej i bliżej wiosny, zapewniając odpowiedni rezerwuar wody dla rosnących roślin.

Wzrośnie prędkość wiatru, smog odpuści

Wraz z pojawieniem się frontu i opadów, a także zmianą ciśnienia atmosferycznego, w Polsce wzrośnie też prędkość wiatru. Tradycyjnie najsilniej powieje na Wybrzeżu i w górach, jednak nieco silniejszego wiatru spodziewamy się także na nizinach. Pomoże to zdecydowanie oczyścić powietrze nad Polską. Przynajmniej częściowo rozwiąże to też problem smogu i fatalnej jakości powietrza w naszym kraju.

Tak prezentują się prognozowane porywy wiatru na weekend:

porywy wiatru odwilż weekend
Prognozowane w weekend porywy wiatru. Model: ECMWF

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group