Możliwa pierwsza nazwana burza tropikalna na AtlantykuMożliwa pierwsza nazwana burza tropikalna na Atlantyku

Raptem wczoraj – 1 czerwca rozpoczął się oficjalnie sezon huraganów 2022, tak już dziś wiadomo, że na wodach Atlantyku może powstać pierwsza burza tropikalna w sezonie. Specjaliści NHC- Narodowego Centrum Huraganów określają szanse na 80 procent. Co więcej, rozwinąć może się nie jedna, a nawet dwie formacje tropikalne, z których teoretycznie jedna może uformować huragan.

Wiele wskazuje na to, że pierwsza nazwana burza tropikalna pojawi się lada moment. Media w USA, które na bieżąco relacjonują te potencjalnie niszczycielskie zjawiska pogodowe, informują, że NHC niebawem może wydać pierwsze ostrzeżenia.

Gdzie może pojawić się burza tropikalna?

Wiele wskazuje na to, że potencjalna burza tropikalna może powstać jeszcze przed wejściem na wody Zatoki Meksykańskiej. Zaburzenie 91L, bo tak zostało ono oznaczone, może przekształcić się w burzę tropikalną. Następnie miała by ona skierować się w stronę Florydy, przynosząc tam intensywne opady, burze i wysokie fale. Istnieje cień szans, że układ może osiągnąć dolną granicę huraganu 1. kategorii, jednak najpewniej pozostanie tylko burzą tropikalną. Nie zmienia to jednak faktu, że przyniesie niebezpieczną pogodę, zwłaszcza na wybrzeżach.

prognoza zagrożeń burza tropikalna
2 dniowa prognoza zagrożeń NHC. Źródło: nhc.noaa.gov

Tak wygląda obecnie lokalizacja zaburzenia 91l na wodach Atlantyku:

zaburzenie 91l
Lokalizacja i prawdopodobna trajektoria ruchu przyszłej burzy tropikalnej. Źródło: zoom.earth

Jeśli faktycznie w ciągu najbliższych 48 godzin z zaburzenia powstanie burza tropikalna, otrzyma ona imię Alex, zostając tym samym pierwszą nazwaną w sezonie burz tropikalnych 2022 na Atlantyku.

Ile trwa sezon huraganów?

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów, trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Coraz częściej jednak pojawiają się w środowisku naukowym głosy, żeby rozszerzyć ten okres o drugą połowę maja. Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany.

Przypominamy także listę podstawową z imionami dla kolejnych burz i huraganów.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group