Bombardier Dash Q400 LOT

Nic nie trwa wiecznie, nawet służba samolotów w linii lotniczej. Nasz narodowy przewoźnik, LOT, po ponad dekadzie w Polsce pożegna samolotu Bombardier Dash Q400. Turbośmigłowe maszyny, latające głównie na trasach krajowych, zostaną wycofane do końca roku. Wcześniej jednak linia szykuje lot pożegnalny.

Wiele można mówić o Bombardierach Dash Q400, jednak faktem jest, że są one trzonem polskiej floty regionalnej. Wykorzystywane od 2012 roku przez Eurolot, a po upadku linii przez PLL LOT, przewiozły miliony pasażerów. Teraz jednak przyszedł czas na opuszczenie polskiego przewoźnika przez te turbośmigłowe maszyny. Nasz narodowy przewoźnik planuje symboliczne pożegnanie “typowego Dasha”, które odbędzie się 6. grudnia w Warszawie.

Pożegnanie Q400 w barwach LOT

Latające na polskich rejestracjach od dekady samoloty stopniowo były wycofywane od początku pandemii koronawirusa. Z początkowych 12 maszyn, LOT wycofał łącznie połowę floty Bombardierów, zastępując je odrzutowymi samolotami produkcji Embraera, w szczególności Embraerami E170 i E175. Zabierają one na pokład kolejno 76 i 82 pasażerów, z kolei Q400 ma w kabinie 78 foteli. Choć brazylijskie maszyny są starsze i spalają więcej paliwa, to znacznie skracają czas lotu, oraz pozwalają zaoszczędzić LOTowi poprzez ujednolicenie floty. Taki też jest plan spółki – zmniejszenie różnorodności samolotów w celu redukcji kosztów szkoleń i obsługi. Oznacza to zatem odejście od maszyn typu Dash Q400 do końca tego roku.

Fani tego kanadyjskiego samolotu turbośmigłowego będą mieli okazję upolować go po raz ostatni podczas porannych wylotów z lotnisk regionalnych 1. stycznia 2023 roku. Później flota obecnie pięciu użytkowanych Dash Q400 zostanie zwrócona firmie leasingującej, czyli Nordic Aviation Capital. Dwie maszyny już znalazły nowego właściciela – jest nim reaktywowana, regionalna linia lotnicza FlyBe. Symboliczne pożegnanie samolotu odbędzie się w Warszawie 6. grudnia. Maszyna wykona półtoragodzinny lot nad Polską, po czym powróci na Lotnisko Chopina. Na pasażerów czekają liczne atrakcje, będzie to także jedna z ostatnich okazji aby przelecieć się turbośmigłową maszyną we flocie LOT.

Maszyny Bombardier Dash Q400 zakupiono przez wydzieloną z LOTu spółkę Eurolot. Zastąpiły one starzejącej się floty maszyn ATR 42-500 i 72-200. Pierwszy Q400 w barwach Eurolot wylądował w Warszawie 17 maja 2012 roku. Nosił on znaki SP-EQA.

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group