Intensywne opady śniegu w piątek i sobotę w Polsce. Może spadnie ponad 10 cm białego puchuIntensywne opady śniegu w piątek i sobotę w Polsce. Może spadnie ponad 10 cm białego puchu

Kolejny niż i intensywne opady śniegu pojawią się w Polsce. Padać zacznie już w piątek wieczorem, a w sobotę przewędrują one przez praktycznie cały kraj. Lokalnie spadnie ponad 10 cm świeżego, białego puchu. Gdzie będzie go najwięcej? Na co wskazują najnowsze najnowsze prognozy? Czy możliwe będą utrudnienia drogowe? Szczegóły wyjaśniamy w naszym artykule.

Śnieżna aura w Polsce jest już w zasadzie pewna. Nadal sprawą otwartą pozostaje fakt, gdzie spadnie najwięcej śniegu. Wiadomo na pewno, że padać będzie w zasadzie w całym kraju- od wschodu po zachód. Na samym wybrzeżu możliwy będzie opad mieszany, tam także spodziewamy się najwyższej temperatury powietrza. Co dokładnie będzie się działo? Sprawdzamy najświeższe wyliczenia modeli pogodowych.

Intensywne opady śniegu w piątek i sobotę w Polsce

Pierwsze opady śniegu pojawią się na południowym- wschodzie już w godzinach popołudniowych. Wieczorem padać będzie głównie na wschodzie, a wraz z upływem czasu śniegu będzie przybywać. W sobotni poranek padać będzie od Podlasia, Warmii i Mazur przez Mazowsze, Ziemię Łódzką, Lubelszczyznę i Kielecczyznę aż po Podkarpacie i Małopolskę. W ciągu dnia śnieżny niż dotrze do granic zachodnich i południowo- zachodnich, przynosząc silne opady na Pomorzu. Nie wykluczone, że będą to lokalnie opady mieszane. Najdłużej padać będzie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej oraz w części Opolszczyzny – według aktualnych prognoz opady mogą zaniknąć dopiero w niedzielę rano.

opady śniegu niż piątek sobota śnieg w polsce
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek i sobotę, 20-21 2023 r. Model: ECMWF
opady śniegu niż piątek sobota śnieg w polsce
Prognozowane zachmurzenie i opady w piątek i sobotę, 20-21 2023 r. Model: GFS

Tak z kolei prezentuje się prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w niedzielę:

 

pokrywa śnieżna śnieg
Prognozowana pokrywa śnieżna na południowym- wschodzie Polski w niedzielę, 22 stycznia 2023. Model: ECMWF
pokrywa śnieżna śnieg
Prognozowana pokrywa śnieżna na południowym- wschodzie Polski w niedzielę, 22 stycznia 2023. Model: GFS

IMGW planuje wydać alerty pogodowe i drogowe

Już teraz IMGW planuje wydać alerty pogodowe jak i alerty przed trudnymi warunkami panującymi na drogach. Te obejmować będą obszar całego kraju. Szczegółowe ostrzeżenia w momencie wydania ich przez IMGW także pojawią się na łamach IncusMeteo.

alerty pogodowe piątek śnieg
Prognoza zagrożeń IMGW na 20.01.2023. Źródło: meteo.imgw.pl
alerty pogodowe sobota śnieg
Prognoza zagrożeń IMGW na 21.01.2023. Źródło: meteo.imgw.pl

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna : pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group