Intensywny śnieg na południowym- wschodzie Polski. Obowiązują alerty pogodowe

Zgodnie z prognozami intensywny śnieg pada na południowym- wschodzie Polski. Na drogach występują tam trudne warunki drogowe. Stan ten trwać będzie najbliższe kilkanaście godzin. Obowiązują także alerty pogodowe. Gdzie dokładnie? Jak sytuacja na drogach? Sprawdzamy najświeższe informacje. 

Zima powróciła do naszego kraju. Wraz ze spadkiem temperatury i wędrującymi niżami, pojawiają się też opady śniegu, lokalnie intensywne. Jak wynika z danych dostępnych w sieci, panują też trudne warunki drogowe. Taki stan rzecz utrzyma się w ciągu najbliższych godzin.

Intensywne opady śniegu na południowym- wschodzie

Jak już informowaliśmy na łamach IncusMeteo, od godzin nocnych na południowym- wschodzie występują intensywne opady śniegu. Lokalnie może spaść ponad 10 cm świeżego śniegu. Na krańcach południowo- wschodnich kraju może to być ponad 25 cm. Apelujemy o szczególną uwagę na drogach. Tam, gdzie jeszcze pada deszcz, niebawem przejdzie on w opad mieszany, a ostatecznie w opad śniegu.

Poniżej możecie sprawdzić, gdzie obecnie występują opady śniegu.

Obowiązują alerty pogodowe IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pogodowe. Na południu i południowym wschodzie dotyczą one intensywnych opadów śniegu, na południowym- zachodzie i na zachodzie alerty dotyczą prognozowanego oblodzenia, podobnie jest na północny. W ciągu dnia ilość alertów i ich lokalizacja będzie ulegać zmianie.

alerty pogodowe intensywne opady śniegu
Aktualne alerty pogodowe. Źródło: meteo.imgw.pl

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy, oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Redakcja IncusMeteo jak zwykle zachęca do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna : pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group