Floryda zdewastowana przez huragan Ian. Straty są ogromneFloryda zdewastowana przez huragan Ian. Straty są ogromne

Huragan Ian spowodował ogromne straty. Floryda została poważnie zdewastowana, a część budynków i infrastruktury trzeba będzie odbudować od zera. Władze już teraz mówią o bezprecedensowej skali zniszczeń jaką przyniósł żywioł. Usuwanie szkód może potrwać nawet rok. Choć nie jest znany oficjalny bilans ofiar, to możliwe że Ian będzie jednym z najbardziej zabójczych huraganów w historii USA. Teraz szykuje się do ponownego uderzenia w ląd.

Zgodnie z tym czego obawiali się mieszkańcy Florydy, eksperci pogodowi i władze stanowe, huragan Ian, który jako 4 kategoria uderzył w wybrzeże USA, może okazać się najsilniejszym w historii tego stanu. Trudno także w tym momencie szacować straty – czynność ta także potrwa jeszcze wiele tygodni. To jednak nie koniec – Ian choć opuścił Florydę, to jako huragan 1 kategorii niebawem uderzy ponownie, tym razem w wybrzeża Karoliny Południowej.

Floryda zdewastowana przez huragan Ian

Władze w dalszym ciągu ostrożnie podchodzą do informowania o skali zniszczeń na Florydzie. Nie znany jest bilans ofiar, ale skala zniszczeń wskazuje na to, że i on może być duży, a nawet jednym z największych w historii tego stanu.

Do części regionów służby ratunkowe mają utrudniony dostęp. Zniszczone są drogi i mosty, a dotrzeć można jedynie za pomocą łodzi lub lotnictwa. Wiele osiedli zostało doszczętnie zniszczonych i nie nadaje się obecnie do życia.

Znajdujące się u wybrzeży Florydy wyspy Sanibel oraz Captiva pozbawione zostały połączenia z lądem. Zniszczony został bowiem most Sanibel Causeway. Zmyte zostały także drogi dojazdowe prowadzące do mostu.

Tak z kolei wyglądało Fort Mayers po przejściu Huraganu:

Powstały wyspy odcięte od świata

Ogromne szkody jakie pozostawił po sobie huragan Ian to nie jedyne problemy, z jakimi obecnie muszą się mierzyć władze Florydy. Okazuje się, że siła żywiołu była tak wielka, że powstały wyspy odcięte od świata. W kilka godzin tereny, które niegdyś były jedną, integralną częścią stanu, obecnie są pozbawione dróg i możliwości bezproblemowego dotarcia do nich.

Obecnie Ian ponownie nabrał mocy i znów klasyfikowany jest jako huragan, tym razem 1 kategorii. Zmierza on w stronę Karoliny Południowej, gdzie dotrze dziś wieczorem czasu polskiego. Trwają tam przygotowania do zmierzenia się z żywiołem. Jego siła jest wystarczająca do powstania kolejnych szkód.

huragan ian karolina południowa
Aktualna pozycja i prognoza siły i trasy huraganu Ian. Źródło: zoom.earth
Grafika ilustracyjna: Bob Hines / NASA / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group