Ex-huragan Lee zmierza do Europy. Przyniesie wichury i ulewyEx-huragan Lee zmierza do Europy. Przyniesie wichury i ulewy

Ex- huragan Lee zmierza obecnie do Europy. Po szkodach jakie przyniósł w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych zmierza obecnie w stronę Wielkiej Brytanii. Do naszego kontynentu dotrze jako głęboki układ niskiego ciśnienia przynosząc wichury i ulewy. Co dokładnie się wydarzy? 

O huraganie Lee pisaliśmy już na łamach IncusMeteo. Choć miał on 5 kategorię w skali Saffira- Simpsona, osłabł a następnie skręcił na północ. Ostatecznie dotarł do Kanady i części Stanów Zjednoczonych, gdzie przyniósł silny wiatr i sztorm. Z tego powodu dziesiątki tysięcy odbiorców pozostały bez dostaw prądu. Wiadomo też o jednej ofierze śmiertelnej.

Ex-huragan Lee zmierza do Europy

Już w najbliższy wtorek ex-huragan Lee znajdzie się okolicach Wysp Brytyjskich. Spodziewamy się tam silnego sztormu, który może osiągać nawet 12 w stali Beauforta. Wiatr w porywach może osiągać nawet 100- 120 km/h, w zależności od modelu prognostycznego.

ex-huragan lee
Prognozowana prędkość wiatru w porywach we wtorek, 19 września. Model: ECMWF

Dodatkowo modele pogodowe wskazują na nawet ponad 50 mm deszczu, które spadną w krótkim czasie. Część modeli pogodowych wskazuje także na możliwość wystąpienia opadów przekraczających 100 mm. Może to spowodować powstanie licznych zalań i podtopień. Załamanie pogody odczują też m.in. Kraje Beneluksu, a także Polska.

ex-huragan lee
Prognozowana suma opadów deszczu we wtorek, 19 września. Model: ECMWF

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group