Huragan LEE osiągnął 5 kategorię. Może spowodować ogromne szkodyHuragan LEE osiągnął 5 kategorię. Może spowodować ogromne szkody

Huragan LEE coraz groźniejszy. Powstały z burzy tropikalnej cyklon stał się huraganem najwyższej, 5 kategorii w skali Saffira- Simpsona. NHC (Narodowe Centrum Huraganów) ocenia, że cyklon dalej będzie się szybko intensyfikował. Obecnie jest on już oceniany jako ekstremalnie niebezpieczny huragan.

Sezon huraganów zaczyna się na dobre rozkręcać. Jesteśmy jeszcze przed jego szczytem, który przypada zazwyczaj w drugiej połowie września. Już teraz jednak mamy za sobą huragan Idaliaktóry spowodował poważne szkody m.in. na Florydzie. Według najnowszych przewidywań, kolejne tygodnie to szczyt aktywności burz tropikalnych i huraganów na Atlantyku. Nie wykluczone, że pojawią się kolejne, silne i potencjalnie groźne cyklony tropikalne.

Huragan LEE osiągnął 5 kategorię

Huragan LEE cały czas się intensyfikuje. Już osiągnął najwyższą, 5 kategorię w skali Saffira- Simpsona. Na ten moment zagrożone są wyspy, które znajdują się na trasie huraganu. Następnie zagrożone będą wschodnie wybrzeża USA. Aktualnie porowy wiatru dochodzą do 260 km/h. Ciśnienie w oku huraganu spadło do 928 hPa. Jest on pierwszym tak silnym huraganem powstałym na Atlantyku w tym roku.

Jak informuje NHC, huragan LEE prawdopodobnie osiągnie szczyt swojej siły w najbliższy weekend. Na początku przyszłego tygodnia nadal będzie niebezpiecznym huraganem, przemieszczającym się nad południowo- zachodnim Oceanem Atlantyckim. Na ten moment nie można dokładnie stwierdzić, jaki będzie miał wpływ na Stany Zjednoczone.

huragan lee
5-cio dniowa prognoza rozwoju cyklonów tropikalnych. Źródło: NHC/ NOAA7-dmio dniowa prognoza rozwoju cyklonów tropikalnych. Źródło: NHC/ NOAA

Na gwałtowną pogodę powinni się przygotować mieszkańcy Karaibów, a także Wysp Podwietrznych, Wysp Dziewiczych czy Portoryko. Mogą tam występować burze, oraz silne, zagrażające życiu i zdrowiu prądy przybojowe i rozrywające.

Według najnowszych wyliczeń modeli pogodowych, w przyszłym tygodniu huragan powinien skręcić na północ. Nie powinien on zatem wkroczyć na teren Stanów Zjednoczonych, jednak sytuacja jest dynamiczna i sporo się jeszcze może wydarzyć.

huragan lee
Prognozowana trasa i ciśnienie cyklonu tropikalnego. Źródło: tropicaltidbits.com

Jak wygląda lista imion dla burz tropikalnych?

Jak zawsze, przygotowana została podstawowa lista imion, które nadawane są poszczególnym burzom tropikalnym. Przygotowana została również lista dodatkowa, choć patrząc na powyższe przewidywania ekspertów NOAA i NHC możliwe, że sięganie po nią nie będzie w tym roku konieczne.

Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA
Alfabetyczna lista imion dla kolejnych burz tropikalnych na Atlantyku. Źródło: NOAA

Sezon atlantyckich burz tropikalnych, czyli huraganów trwa od 1. czerwca do 30. listopada. Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będziemy opisywać najciekawsze i najgroźniejsze burze tropikalne, a także powstałe huragany. Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu.

Grafika ilustracyjna: NASA / Windy / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group