Długoterminowa prognoza IMGW do lutego. Jaka będzie zima 2023 / 2024 ?Długoterminowa prognoza IMGW do lutego. Jaka będzie zima 2023 / 2024 ?

IMGW opublikowało swoją eksperymentalną prognozę długoterminową, obowiązującą od grudnia do marca. Jaka pogoda będzie zimą 2023/ 2024? Czy grożą nam opady śniegu i mrozy, a może wręcz przeciwnie? Wyjaśniamy co może się wydarzyć w kolejnych, zimnych miesiącach w Polsce.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował swoją eksperymentalną prognozę na najbliższe, zimowe miesiące roku – grudzień, styczeń, luty i marzec. Jakie są najnowsze przewidywania? Warto dodać, że prognoza ta obarczona jest sporym błędem prognostycznym i ma charakter orientacyjny.

Prognoza długoterminowa na Grudzień 2023

prognoza IMGW do marca zima
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na grudzień 2023 r. Źródło: IMGW

W ostatnim miesiącu 2023 roku w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, co także powinno przynieść temperatury typowe dla tego miesiąca, również z dniami chłodnymi, a także z mrozem. W całym kraju miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej. Można się zatem spodziewać częstszych opadów deszczu, a miejscami już także deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Prognoza długoterminowa na Styczeń 2024

prognoza IMGW do marca zima
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2024 r. Źródło: IMGW

W wyliczeniach na pierwszy miesiąc 2024 roku zaszły zmiany. Zarówno prognozowana temperatura jak i ilość opadów mają się znajdować w granicach normy wieloletniej z lat 1991- 2020. Oznacza to, że miesiąc ten może przynieść typowe temperatury, jak i dużą ilość opadów. Oznacza to, że mogą się pojawiać zarówno dni z mrozem jak i opadami śniegu, także intensywnymi. Prognozowana ilość opadów powyżej normy powinna przełożyć się na dalszą poprawę sytuacji hydrologiczną w Polsce.

Prognoza długoterminowa na Luty 2024

prognoza IMGW do marca zima
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na luty 2024 r. Źródło: IMGW

Także luty 2023 ma być mokrym miesiącem, ale z temperaturami mieszczącymi się w normie wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że w tym okresie spodziewać się można większej ilości opadów, zwłaszcza śniegu. Jest zatem szansa na to, że częściej pojawiać się będzie biały puch. Nie wykluczone są dni z całodobowym mrozem.

Prognoza długoterminowa na Marzec 2024

prognoza IMGW do marca zima
Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na marzec 2024 r. Źródło: IMGW

Marzec 2023 ma być mokrym miesiącem, ale z temperaturami mieszczącymi się w powyżej z lat 1991-2020. Oznacza to, że w tym okresie spodziewać się można większej ilości opadów.  Nie wykluczone są jednak dni chłodne, czy lokalne przymrozki. Także w tym miesiącu będą się mogły pojawiać opady śniegu.

Prognoza średniej temperatury powietrza „powyżej normy” nie jest równoznaczna z tym, że występować będą np. dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „poniżej normy” np. dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C. Jednocześnie prognoza średniej temperatury „poniżej normy” nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 30°C, a prognoza „powyżej normy” dni z temperaturą minimalną poniżej 10°C. Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza “poniżej normy” nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Grafika ilustracyjna : pixabay.com / opr. na podstawie tekstu IMGW- PIB
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group