Opady śniegu w prognozach. Gdzie się ich spodziewać?Opady śniegu w prognozach. Gdzie się ich spodziewać?

W prognozach widać kolejne opady śniegu. Warunki drogowe będą mogły być miejscami niezbyt dobre, co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży. Sprawdzamy zatem gdzie, według wyliczeń popularnych modeli pogodowych można się ich spodziewać w najbliższym czasie, oraz czy spowodują one przyrost pokrywy śnieżnej. 

Pogoda w najbliższych dniach nadal będzie dynamiczna. Przez Polskę wędrować będą kolejne układy niskiego ciśnienia przynosząc kolejne porcje opadów. Tym razem jednak nie będzie to sam deszcz, a także deszcz ze śniegiem, a miejscami także śnieg. Jak wynika z najnowszych prognoz, jest szansa na to, że krajobraz zabieli się nie tylko w rejonach górskich. Jeśli nie wymieniliście jeszcze opon, to już najwyższy czas.

Opady śniegu w prognozach

W prognozach opady śniegu utrzymują się już od jakiegoś czasu. Choć śnieg pojawił się już w górach, na pozostałym obszarze kraju opady białego puchu były co najwyżej punktowe i symboliczne. Jak wynika jednak z najnowszych odsłon modeli pogodowych, już w najbliższych dniach może się to zmienić. Spodziewamy się bowiem ochłodzenia, a także wspomnianego już śniegu. Co więcej, na południu opady mogą być intensywne mocno utrudniając jazdę. 

Tak wyglądają wyliczenia modelu ECMWF oraz GFS na najbliższe godziny:

opady śniegu gdzie
Prognoza opadów śniegu wg. modelu ECMWF
opady śniegu gdzie
Prognoza opadów śniegu wg. modelu GFS

Zdecydowanie większy zasięg opadów śniegu sugeruje model ECMWF. Czy tak faktycznie będzie? Wiele zależy od ośrodka niskiego ciśnienia i jego faktycznego położenia. Warto śledzić aktualne dane na specjalnych mapach.

Gdzie może spaść najwięcej białego puchu?

Tu modele nie są na ten moment zgodne. Najnowsza odsłona modelu GFS sugeruje, że większa pokrywa śnieżna utrzymywać się będzie jedynie na południu kraju, ECMWF sugeruje z kolei że takich miejsc będzie więcej, włącznie z północną, centralną i wschodnią oraz południowo- wschodnią częścią Polski. Tam też warunki drogowe mogły by być najbardziej uciążliwe.

Poniżej prezentujemy wyliczenia modeli pogodowych obrazujących możliwą pokrywę śnieżną:

opady śniegu gdzie
Prognozowana suma opadów śniegu. Model: ECMWF
opady śniegu gdzie
Prognozowana suma opadów śniegu. Model: GFS

Do tematu będziemy jeszcze wracać w naszej prognozie pogody na weekend. 

Radar opadów śniegu. Gdzie pada śnieg? Najlepsza mapa radarowa z opadami śniegu

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group