Cyklon Ciarán uderzy w Europę. Możliwe niszczące porywy wiatru powyżej170 km/hCyklon Ciarán uderzy w Europę. Możliwe niszczące porywy wiatru powyżej170 km/h

Modele pogodowe w dalszym ciągu wskazują, że silny cyklon uderzy w zachód Europy. W momencie wkroczenia nad ląd wiatr może osiągać nawet ponad 170 km/h zbliżając się do granicy 200 km/h. Tak niszczące porywy będą mogły powodować liczne szkody materialne, wywoływać wysokie fale sztormowe, zrywać linie energetyczne czy zakłócając ruch lotniczy kołowy i morski. Co dokładnie czeka mieszkańców tamtej części Starego Kontynentu?

Pogoda na zachodzie Europy w najbliższych godzinach będzie bardzo niespokojna. Wyjątkowo silny jak na Europę cyklon Ciarán uderzy w zachód Starego Kontynentu. Jego siłę odczują m.in. mieszkańcy Francji, Portugalii czy Wysp Brytyjskich, ale także basen Morza Śródziemnego. Towarzyszący mu silny, niszczący wiatr może powodować wiele szkód i zagrażać życiu i zdrowiu ogromnej ilości mieszkańców. Wyjątkowo niepokojąco wyglądają najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.

Cyklon Ciarán uderzy w Europę

To, że cyklon uderzy w Europę jest już pewne. Modele pogodowe jeszcze podniosły prognozowane porywy wiatru. Obecnie mogą one przekraczać 170 km/h, a część z nich wskazuje na huraganowe porywy osiągające nawet 200 km/h!. Tak silny wiatr spowodować może ogromną katastrofę  – liczne szkody materialne, przerwy w dostawach prądu czy nawet ofiary śmiertelne. Sam cyklon może być najbardziej niszczycielskim od wielu lat. Ciśnienie w jego centrum może się zbliżyć do 950 hPa.

Ostrzeżenia wydały już brytyjskie i francuskie biura meteorologiczne :

W Polsce także odczujemy silny wiatr

Na terenie naszego kraju prędkość wiatru znacząco nasili się w nocy z 2/3 listopada, a także 3 listopada. Wtedy to pojawi się fen oraz halny. W górach prędkość wiatru będzie mogła przekraczać 100 km / h. Na pozostałym obszarze kraju w porywach możemy zobaczyć do 50, lokalnie 70 km/h. Do tematu będziemy jeszcze wracać na łamach IncusMeteo. Jeśli pojawią się ostrzeżenia pogodowe, pojawi się także stosowna informacja na łamach naszego portalu.

Prognoza pogody na Wszystkich Świętych 2023

Grafika ilustracyjna: windy.com / wxcharts.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group