wiatr cyklon ulf

Głęboki cyklon Ulf przynosi coraz silniejszy wiatr w naszym kraju. Na Śnieżce i na wybrzeżu podmuchy są najmocniejsze. Najwyższy szczyt Karkonoszy zanotował porywy przekraczające 120 km/h, z najsilniejszym dochodzącym do 148 km/h. Również na wybrzeżu podmuchy przekraczają już 100 km/h. Na Rozewiu stacja IMGW zmierzyła 111 km/h w porywie. W najbliższych godzinach wiatr nadal będzie narastał.

Zgodnie z prognozami i ostrzeżeniami, nad Polską występuje silny wiatr, za który odpowiada cyklon Ulf. Niż przechodzi względnie daleko od Polski, jednak znaczna różnica ciśnień wymusza gwałtowny przepływ powietrza z zachodu na wschód. Silnemu wiatrowi towarzyszą lokalne opady, jednak na godzinę 20:30 nie notujemy w naszym kraju burz. Te jednak mogą się pojawić w późniejszych godzinach. Choć główna część wichury jeszcze nie nadeszła, to porywy na nizinach przekraczają już 60 km/h, a na wybrzeżu dochodzą do nawet 110 km/h. Przed nami niespokojna noc, oraz dynamiczna sobota w praktycznie całej Polsce.

Cyklon Ulf – silny wiatr, pierwsze szkody, a to jeszcze nie koniec

Dopiero w nocy i nad ranem nastąpi główne uderzenie wiatru, związanego z niżem Ulf, który aktualnie (stan na 20:30) przechodzi nad środkową Szwecją. Ciśnienie w jego centrum wynosi około 978 hPa. Do godziny 20:00 najmocniej wiało na Śnieżce (do 148 km/h), Kasprowym Wierchu (97 km/h) i na wybrzeżu. Jastrzębia Góra zanotowała poryw do 111 km/h. Stacje IMGW w Lęborku, Ustce i Świnoujściu po 83 km/h, a w Łebie do 87 km/h. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty SMS. Ostrzeżeniami drugiego stopnia objęta jest północna część kraju, oraz tereny wyżynne i górskie. Trzeci stopień zagrożenia przed wiatrem obowiązuje na wybrzeżu.

Energa informuje o awariach i wyłączeniach prądu między innymi w Koszalinie, Żukowie, Białogardzie, Zblewie, Sierakowicach, czy Kaliszu Pomorskim. Straż pożarna ma już na koncie pierwsze wyjazdy do powalonych drzew, czy zerwanych linii energetycznych.

Aktualne prognozy wskazują na uderzenie głównej części wichury około godziny 22-23 i maksymalną fazę do około godziny 4 nad ranem. Wówczas na wybrzeżu porywy mogą przekraczać 120 km/h a w głębi lądu lokalnie dochodzić do 100 km/h. Najmocniej, poza górami i pasem nadmorskim, ma wiać na północy i wschodzie. Następnie dominują dwa scenariusze – według modelu GFS, wichura zacznie słabnąć, a popołudniu na południowym zachodzie i południu nasili się wiatr, osiągając miejscami do 80 km/h w porywach. Model ECMWF jest bardziej pesymistyczny i przewiduje około południa w sobotę ponowny wzrost prędkości wiatru na północy i wschodzie. Lokalnie na Kaszubach porywy mogłyby osiągnąć do 100 km/h. Europejski model przewiduje także większy zasięg i siłę wichury w Polsce południowej.

Grafika ilustracyjna: INCUS News
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group