Alert IMGW: Silny mróz na południowym- wschodzie PolskiAlert IMGW: Silny mróz na południowym- wschodzie Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty pogodowe pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla południowo- wschodniej części Polski. W kolejnych dniach IMGW planuje wydać ostrzeżenia przed silnym mrozem dla południa kraju, a dla północnej części także alerty przed silnym wiatrem. Jak bardzo spadną temperatury w nocy?

IMGW wydał alerty przed silnym mrozem. Alerty obowiązują w południowo- wschodniej części Polski. Ze względu na prognozowane spadki temperatury, możliwe będą punktowe, niewielkie szkody, głównie w uprawach. Nie można jednak wykluczyć awarii zasilania, ogrzewania, czy doprowadzenia wody. Najniższa prognozowana temperatura panować będzie na Lubelszczyźnie i w Małopolsce.

Alert IMGW: silny mróz

W związku z prognozowanym silnym mrozem, IMGW wydało alerty pogodowe. Póki co nie zdecydowano o wydaniu alertu drugiego stopnia. Ostrzeżenie przed mrozem obowiązuje w całym województwie małopolskim, podkarpackim, a także w województwach śląskim w powiatach cieszyńskim, bielskim, żywieckim, w województwie lubelskim w powiatach hrubieszowskim, tomaszowskim, biłgorajskim, kraśnickim janowskim oraz zamojskim, w województwie świętokrzyskim w powiatach jędrzejowskim, pińczowskim, kazimierskim, buskim, staszowskim, sandomierskim, opatowskim, ostrowieckim i kieleckim. Jak czytamy w komunikacie, prognozuje się spadek temperatury lokalnie do -16°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 15 km/h.

Alerty obowiązują od godziny 21:00 w środę, 8 lutego do godziny 8:00 w czwartek, 9 lutego 2023 roku. Nadchodzącą noc będzie jednak mroźna w praktycznie całym kraju. Szczególnie tam, gdzie niebo będzie bezchmurne. Wiele wskazuje na to, że przed nami najchłodniejsza tej zimy noc. Nie wykluczone, że w większości kraju termometry pokażą poniżej -10 stopni.

alert imgw mróz
Aktualna alertów meteo w Polsce. Źródło: IMGW

Prognoza zagrożeń IMGW

W najbliższych dniach alerty IMGW dotyczyć będą silnego mrozu oraz silnego wiatru. Na ten moment alerty przed silnym mrozem planowane są na czwartek, piątek i sobotę. Dodatkowo w piątek i sobotę obowiązywać będą alerty przed silnym wiatrem w północnej części Polski. Nie wykluczone, że alertami objęte będzie całe województwo pomorskie.

prognoza zagrożeń imgw
Prognoza zagrożeń IMGW. Źródło: meteo.imgw.pl

Ostrzeżenie IMGW obowiązuje w sytuacji, w której istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia danego zjawiska. Prognozę zagrożeń z kolei publikuje się w sytuacji, gdy prognozowane są groźne warunki pogodowe w perspektywie kilku najbliższych dni. W przypadku oblodzenia, podobnie jak marznących opadów, czy mgły, obowiązuje tylko jeden stopień zagrożenia – stopień pierwszy oznaczony kolorem żółtym. Dla pozostałych zjawisk IMGW wykorzystuje trzystopniową skalę zagrożenia, zależną od siły zjawiska.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / IMGW / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group