Znamy prawdopodobną datę trzeciego lotu testowego statku Starship!Znamy prawdopodobną datę trzeciego lotu testowego statku Starship!

Znamy prawdopodobną datę trzeciego lotu testowego statku Starship! Czy to możliwe, aby doszło do niego już w najbliższy czwartek, 14 marca? Jak przebiegają przygotowania do tego wielkiego wydarzenia na terenie kompleksu STARBASE w Boca Chica w Teksasie ? Jak informuje Elon Musk, firma jest gotowa do tego wielkiego kroku milowego! Czeka jednak na wszystkie zgody potrzebne do przeprowadzenia startu. 

Choć już wcześniej pojawiały się informacje o możliwej dacie startu, nie była ona pewna. Teraz jednak można już śmiało zakładać, że to, na co czeka ogromna rzesza fanów lotów kosmicznych czy firmy SpaceX, wydarzy się niebawem. Obecnie firma oczekuje, że FAA wyda licencję startową, a pozostałe wymagane zgody to tylko formalność.

SpaceX od wielu miesięcy przygotowuje swoją najnowszą rakietę, która będzie wykorzystywana w programie Artemis, a także dzięki której człowiek będzie w stanie dotrzeć na Marsa. Odbyły się już także dwa loty testowe – pierwszy lot testowy zakończony połowicznym sukcesem, podobnie jak drugiSpaceX przeprowadziło już “próbę generalną” z tankowaniem rakiety nośnej oraz samego statku Starship, umieszczonych na szczycie wieży startowej. Przeprowadzone zostało także odliczanie do startu. Obecnie oczekiwana jest zgoda na lot, którą wydaje FAA (Federalna Agencja Lotnictwa).

Data drugiego lotu testowego statku Starship

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione – pogodowy, prawny czy środowiskowy, SpaceX będzie mogło przeprowadzić test już w czwartek, 14 marca! Świadczy o tym między innymi zaplanowany lot specjalnego samolotu należącego do NASA czy zaplanowane terminy zapasowe! Należy przy tym pamiętać, że w trakcie odliczania, podobnie jak w przypadku SLS, może być konieczne przerwanie próby. Z drugiej jednak strony, SpaceX niejednokrotnie udowadniało, że potrafi działać nieszablonowo, ale i zgodnie z obowiązującym ich prawem.

Według szefa SpaceX, kolejne prototypy Starshipa, a więc egzemplarze powstałe po S20, będą zdolne do lotu orbitalnego. Nowe pojazdy powstają obecnie na terenie kompleksu STARBASE, gdzie oczekują także na swoje dalsze losy.

Grafika ilustracyjna: SpaceX / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group