We wtorkowy wieczór w Polsce wystąpiły zimowe burze. Odpowiedzialny był za to między innymi front atmosferyczny wędrujący przez nasz kraj. Początkowo strefa silniejszych opadów i burz pojawiła się na północnym- zachodzie, w kolejnych godzinach wyładowania padały też w innych rejonach Polski. Gdzie jeszcze notowano burze?
Na wstępie należy zaznaczyć, że zimowe burze to nic wyjątkowo zaskakującego. To zjawisko całkiem normalne – zdarza się zimą, zwłaszcza w przypadku występowania silnych procesów wspierających rozwój konwekcji, czyli powstawania wypiętrzonych chmur typu cumulonimbus. Lokalnie wyładowań było sporo jak na końcówkę stycznia. Między innymi Sieć Obserwatorów Burz informowała o tym, że we wtorek i noc z wtorku na środę może być w części kraju burzowa.
Burzowy wieczór i noc
Wtorkowy dzień był podobnie jak poprzednie, dynamiczny. Wędrujące w pobliżu Polski niże i fronty sprzyjają występowaniu silnego wiatru. Wraz z pojawieniem się procesów wspomagających rozwój konwekcji, możliwy był nie tylko rozwój burz, a także pojawienia się układu liniowego. Jak wynika z dostępnych w sieci informacji, wiejący w rejonie układu liniowego silny wiatr spowodował punktowe szkody. Lokalnie burzom towarzyszyły intensywne opady deszczu, w centrum i na południu Polski były to już opady śniegu.
We wtorek kolejny dynamiczny dzień. Będzie wiać, padać (lokalnie intensywnie) deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg, nie wykluczona krupa i drobny grad. Więcej: https://t.co/szBzXbKaQI #pogoda #zima #burza #śnieg #obserwatorzyburz pic.twitter.com/D7s3APPxv1
— Obserwatorzy.info (@SOB_pl) January 30, 2023
Do Szczecina już się zbliża. pic.twitter.com/06hbbEX9sl
— Michał (@kicek3d) January 31, 2023

Środa także z burzami
Także dziś, w środę 1 lutego spodziewane są burze. Zagrzmieć będzie mogło w praktycznie całym kraju. Spodziewana jest spora ilość komórek konwekcyjnych (opadowych), z których część będzie zdolna generować wyładowania atmosferyczne. Także dziś będzie silnie wiać. Zimowe burze w Polsce możliwe będą także w kolejnych dniach.
Środa to kontynuacja wietrznej aury. Pojawiać się będą liczne opady – deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu czy krupy śnieżnej i drobnego gradu. Szansa na wyładowania nie jest duża, jednak są one możliwe. Więcej: https://t.co/dOASpErri9#pogoda #burza #deszcz #wiatr #zima pic.twitter.com/Twa78Q8lWs
— Obserwatorzy.info (@SOB_pl) January 31, 2023
Aktualną sytuację pogodową możecie śledzić na stronach należących do Sieci Obserwatorów Burz, oraz w aplikacji Monitor Burz. Dostępne są tam detektor wyładowań atmosferycznych (radar burz), radar opadów deszczu, oraz nadsyłane przez użytkowników Raporty Pogodowe.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
