Zimowe burze wystąpiły w Polsce. Gdzie zagrzmiało?Zimowe burze wystąpiły w Polsce. Gdzie zagrzmiało?

We wtorkowy wieczór w Polsce wystąpiły zimowe burze. Odpowiedzialny był za to między innymi front atmosferyczny wędrujący przez nasz kraj. Początkowo strefa silniejszych opadów i burz pojawiła się na północnym- zachodzie, w kolejnych godzinach wyładowania padały też w innych rejonach Polski. Gdzie jeszcze notowano burze? 

Na wstępie należy zaznaczyć, że zimowe burze to nic wyjątkowo zaskakującego. To zjawisko całkiem normalne – zdarza się zimą, zwłaszcza w przypadku występowania silnych procesów wspierających rozwój konwekcji, czyli powstawania wypiętrzonych chmur typu cumulonimbus. Lokalnie wyładowań było sporo jak na końcówkę stycznia. Między innymi Sieć Obserwatorów Burz informowała o tym, że we wtorek i noc z wtorku na środę może być w części kraju burzowa.

Burzowy wieczór i noc

Wtorkowy dzień był podobnie jak poprzednie, dynamiczny. Wędrujące w pobliżu Polski niże i fronty sprzyjają występowaniu silnego wiatru. Wraz z pojawieniem się procesów wspomagających rozwój konwekcji, możliwy był nie tylko rozwój burz, a także pojawienia się układu liniowego. Jak wynika z dostępnych w sieci informacji, wiejący w rejonie układu liniowego silny wiatr spowodował punktowe szkody. Lokalnie burzom towarzyszyły intensywne opady deszczu, w centrum i na południu Polski były to już opady śniegu.

burze 31 stycznia zimowe burze w polsce
Wyładowania zarejestrowane w Polsce. Źródło: blitzortung.org

Środa także z burzami

Także dziś, w środę 1 lutego spodziewane są burze. Zagrzmieć będzie mogło w praktycznie całym kraju. Spodziewana jest spora ilość komórek konwekcyjnych (opadowych), z których część będzie zdolna generować wyładowania atmosferyczne. Także dziś będzie silnie wiać. Zimowe burze w Polsce możliwe będą także w kolejnych dniach.

Aktualną sytuację pogodową możecie śledzić na stronach należących do Sieci Obserwatorów Burz, oraz w aplikacji Monitor Burz. Dostępne są tam detektor wyładowań atmosferycznych (radar burz), radar opadów deszczu, oraz nadsyłane przez użytkowników Raporty Pogodowe.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group