Trzęsienie ziemi w Maroku: setki zabitych, trwa akcja ratunkowa!Trzęsienie ziemi w Maroku: setki zabitych, trwa akcja ratunkowa!

Wczoraj wieczorem (8.09) w Maroku wystąpiło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie bliskiej 7. Są setki zabitych i rannych, a ratownicy cały czas szukają osób zasypanych pod gruzami budynków. Wstrząs miał swoje epicentrum niecałe 80 kilometrów od zamieszkałego przez niemal milion osób Marrakeszu. Hipocentrum było na głębokości 10 kilometrów, był to więc bardzo płytki, niszczycielski wstrząs.

Do silnego trzęsienia ziemi doszło wczoraj wieczorem (8.09) w pobliżu Marrakeszu w Maroku. Jak podaje Europejskie i Śródziemnomorskie Centrum Sejsmiczne (EMSC) wstrząs o magnitudzie 6,9 wystąpił o godzinie 22:11 czasu urzędowego (0:11 czasu polskiego w sobotę, 9. września) na głębokości około 10 kilometrów. Epicentrum znajdowało się 77 kilometrów na południe-południowy zachód od Marrakeszu. Według obecnych (stan na godzinę 9:30 czasu polskiego) informacji nie żyje przeszło 630 osób, a setki są ranne. Według lokalnych służb było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii pomiarów w tym kraju. Ratownicy starają się dotrzeć do osób znajdujących się pod gruzami. Aktualnie nie ma informacji o poszkodowanych Polakach, jednak prawie na pewno wśród rannych są turyści.

Silne trzęsienie ziemi w Maroku

W Marrakeszu setki budynków jest zniszczonych bądź uszkodzonych. Ucierpiało między innymi historyczne centrum miasta, gdzie uszkodzone zostały zabytkowe mury obronne. Po głównym trzęsieniu wystąpiły wstrząsy wtórne, jednak już nie tak silne jak główny wstrząs.

Maroko leży w północno-zachodniej części Afryki, nieco na południe od uskoku oddzielającego płytę afrykańską od eurazjatyckiej. Na styku tych dwóch płyt przebiega jeden z najbardziej niebezpiecznych uskoków w naszej części planety. W czasach historycznych odpowiadał za silne trzęsienia (magnituda 7 i powyżej), niszczące miasta i zabijające tysiące osób. Jednym z najbardziej pamiętnych jest trzęsienie z Lizbony z 1755 roku o magnitudzie aż 9. Tylko w samym mieście zginęło od 10 do 40 tys. osób na skutek wstrząsów, pożarów i fal tsunami, które uderzyły kilkadziesiąt minut później.

Trzęsienie miało jednak hipocentrum w rejonie gór Atlas, gdzie również mogą się pojawić silne trzęsienia, związane z ruchami górotworzymi, czy lokalnymi uskokami. Taki sam mechanizm powoduje poważne zagrożone sejsmiczne w Rumunii, czy na Bałkanach.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / twitter.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Robert Marcinowicz

Blogger lotniczy, pilot, były pracownik obsługi naziemnej, meteorolog z zamiłowania. Autor tekstów o tematyce meteorologicznej, astronomicznej, transportu kosmicznego, klimatologicznej, geologicznej i lotniczej. Synoptyk i nowcaster Sieci Obserwatorów Burz

© 2022 INCUS Group