Trzęsienie ziemi na Słowacji. Było odczuwalne w PolsceTrzęsienie ziemi na Słowacji. Było odczuwalne w Polsce

Dość silne trzęsienie ziemi miało miejsce na Słowacji w poniedziałkowy wieczór. Miało ono magnitudę 5. Epicentrum znajdowało się około 6 km na południowy- wschód od miasta Stropkov i około 61 km na północny – wschód od Koszyc. Trzęsienie odczuwalne było także w Polsce czy na Ukrainie. 

Trzęsienia ziemi w naszym rejonie świata nie są niczym nowym. Poza tąpnięciami w kopalniach, które zdarzają się najczęściej na Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu Miedziowym, w Polsce i w okolicach zdarzają się także (choć stosunkowo rzadko) naturalne trzęsienia ziemi związane ze znajdowaniem się kraju na granicy trzech dużych struktur geologicznych budujących kontynent europejski.

Trzęsienie ziemi na Słowacji

W poniedziałek wieczorem, po godzinie 20, na Słowacji doszło do trzęsienia ziemi. Miało ono magnitudę 5. Nie ma informacji o ofiarach. Fakt wystąpienia trzęsienia ziemi nie powinien być jednak wielkim zaskoczeniem – jak wynika z danych EFEHR (European Facilities for Earthquake Hazard and Risk),  prawdopodobieństwo wstrząsów występuje m.in. w Polsce czy na Słowacji.

Poniedziałkowe trzęsienie wywołało także punktowe szkody:

Trzęsienie dało się odczuć także na Ukrainie, o czym informował mer Lwowa:

Wstrząsy były odczuwalne w Polsce

Jak wynika z doniesień medialnych, a także licznych komentarzy w mediach społecznościowych, samo trzęsienie ziemi odczuwalne było także na południu i południowym- wschodzie Polski. KG PSP poinformowała o 13 zgłoszeniach dotyczących odczuwalnych wstrząsów w budynkach na terenie woj. małopolskiego i podkarpackiego. Nie zanotowano szkód w infrastrukturze.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / EMSC / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group