Silny cyklon uderzy w zachód Europy. Wiatr może osiągać 140 km/hSilny cyklon uderzy w zachód Europy. Wiatr może osiągać 140 km/h

Modele pogodowe od kilku dni sugerują, że silny cyklon uderzy w zachód Europy. W momencie wkroczenia nad ląd wiatr może osiągać nawet 140 km /h. Tak niszczące porywy będą mogły powodować liczne szkody materialne, czy wywoływać wysokie fale sztormowe. Co dokładnie czeka mieszkańców tamtej części Starego Kontynentu?

Pogoda na zachodzie Europy w najbliższych dniach będzie bardzo niespokojna. Wyjątkowo silny jak na Europę cyklon zmierza do zachodnich granic kontynentu. Jego siłę odczują m.in. mieszkańcy Francji, Portugalii czy Wysp Brytyjskich, ale także basen Morza Śródziemnego. Towarzyszący mu silny, niszczący wiatr może powodować wiele szkód i zagrażać życiu i zdrowiu.

Silny cyklon uderzy w zachód Europy

Już w najbliższym czasie bo w nocy ze środy na czwartek do zachodniej Europy zbliży się silny cyklon “Ciran”. Główne uderzenie nastąpi jednak w czwartek. Najbardziej narażone na oddziaływanie niszczącego wiatru będzie zachodnie wybrzeże Francji, a także tradycyjnie Wyspy Brytyjskie. Cyklon swoje imię zawdzięcza brytyjskiemu Met Office.

Cyklon ten stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia. W prognozach pojawiają się porywy osiągające nawet 140 km/h, a część modeli sugeruje, że może powiać ponad 150 km/h.

Ciśnienie w centrum niżu może spaść nawet poniżej 960 hPa.

silny cyklon uderzy
Prognozowane ciśnienie w centrum cyklonu “Ciran”. Model: ECMWF, źródło: windy.com

Jak już wspominaliśmy, porywy wiatru mogą osiągać, a miejscami przekraczać 140 km/h. Poza lądem prędkość wiatru będzie jeszcze większa.

Tak wyglądają prognozowane porywy wiatru przez model ICON:

silny cyklon uderzy
Prognozowana prędkość wiatru. Cyklon “Ciran” uderzy w Europę. Model: ICON

Tak prezentuje się prognoza porywów wiatru przez model ECMWF:

silny cyklon uderzy
Prognozowane porywy wiatru. Model: ECMWF

W Polsce także odczujemy silny wiatr

Na terenie naszego kraju prędkość wiatru znacząco nasili się w nocy z 2/3 listopada, a także 3 listopada. Wtedy to pojawi się fen oraz halny. W górach prędkość wiatru będzie mogła przekraczać 100 km / h. Na pozostałym obszarze kraju w porywach możemy zobaczyć do 50, lokalnie 70 km/h. Do tematu będziemy jeszcze wracać na łamach IncusMeteo. Jeśli pojawią się ostrzeżenia pogodowe, pojawi się także stosowna informacja na łamach naszego portalu.

Grafika ilustracyjna: windy.com / wxcharts.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group