Silne trzęsienie ziemi w Azji. Miało siłę 6,5 w skali RichteraSilne trzęsienie ziemi w Azji. Miało siłę 6,5 w skali Richtera

We wtorkowy wieczór w Azji wystąpiło silne trzęsienie ziemi. Jak wynika z danych pomiarowych, miało ono siłę 6,5 w skali Richtera. Były one odczuwalne na odcinku 1000 km przez około 285 milionów ludzi. Rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. Do tej pory potwierdzono 13 ofiar w Afganistanie i Pakistanie. 

W najbliższym czasie nadal występować będą w tamtym rejonie wstrząsy wtórne, które mogą prowadzić do kolejnych szkód materialnych, a także kolejnych ofiar śmiertelnych. Na szczęście, wstrząsy wtórne są najczęściej słabsze od wstrząsu pierwotnego. Służby apelują jednak o ostrożność i postępowanie zgodnie z informacjami władz krajowych. 

Silne trzęsienie ziemi w Azji

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce wczoraj (wtorek, 21.03.2023) miało siłę 6,5 w skali Richtera. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincji Chajber Pasztunchwa w Pakistanie. W regionalnych szpitalach ogłoszony został stan wyjątkowy. Jak przekazała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), do trzęsienia ziemi doszło na głębokości 187,6 km. Epicentrum znajdowało się 40 km od wioski Jurum w północnym Afganistanie. ESMC (Europejsko- Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne oceniło, że hipocentrum znajdowało się na głębokości 194 km. Wstrząsy były odczuwalne w Pakistanie, Indiach, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Turkmenistanie. Jest to rejon aktywny sejsmicznie. W 2022 roku trzęsienie ziemi w Afganistanie o sile 6,1 spowodowało śmierć ponad 1000 osób. 

Wstrząsy spowodowały szkody

Niestety, jak można się było spodziewać, w rejonach dotkniętych trzęsieniem ziemi pojawiły się szkody. Na ten moment mówi się o kilkudziesięciu uszkodzonych budynkach, jednak nie jest to ostateczny bilans. Ten znany będzie dopiero za jakiś czas. 

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / ESMC / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group