Silna wichura związana z niżem “Nadine” uderzy w Polskę. Wiatr na nizinach może przekraczać nawet 100 km/h. Przełom tego i przyszłego tygodnia będzie nadal wietrzny i dynamiczny. Sprawdzamy dla Was najnowsze wyliczenia modeli pogodowych.
Europa pozostaje podzielona między strefę wpływów wyżu Frank znad Hiszpanii, oraz pola niżowego “Nadine” znad północnej Skandynawii. Oba systemy walczą między sobą o dominację nad Starym Kontynentem, a objawem tej walki jest obecnie notowany, głównie na północy kraju, oraz w górach, silny wiatr. Wraz z przemieszczaniem się niżów dalej na wschód, wzrośnie różnica ciśnień. Przez naszą część Europy przejdzie także system frontów atmosferycznych.
Silna wichura uderzy w Polskę
Już dziś w nocy z północnego zachodu wkroczy front chłodny, niosąc opady i lokalnie burze. Pojawią się także rozproszone opady śniegu i miejscami silny wiatr. Za frontem, w niedzielę, będzie napływać chłodne powietrze polarnomorskie, w którym nadal formować się będą rozproszone komórki konwekcyjne, część z nich może nieść wyładowania atmosferyczne, czy silne porywy wiatru. Na nizinach sięgną one do 75 km/h, na wybrzeżu i w górach mogą przekroczyć 100 km/h. Choć w niedzielne popołudnie wiatr powinien się uspokajać, to nie na długo.

Nad ranem do południowo-zachodniej Polski wkroczy front ciepły, a od zachodu będzie zbliżał się powstający niż. Za jego sprawą, wiatr ponownie zacznie się nasilać. W Sudetach, a później także w Karpatach, porywy mogą przekraczać 120 km/h. Mocno ma wiać także na wschodnim wybrzeżu, oraz na północnym wschodzie kraju. Lokalne porywy w głębi lądu mogą przekroczyć 90 km/h, podobnie na przedgórzu Karpat i nad morzem. Mocno ma wiać także w centrum i na południowym wschodzie.
Kolejne dni nadal wietrzne
Wtorek oraz środa również będą wietrzne, jednak porywy będą słabsze, a silny wiatr obejmie mniejsze obszary kraju – we wtorek mocno ma wiać w centrum, na południu i zachodzie, w środę z kolei na południu i początkowo w centrum.
Jak zawsze trzymamy rękę na pulsie i wydamy odpowiednie ostrzeżenia pogodowe na stronach Sieci Obserwatorów Burz, w mediach społecznościowych, jak i w aplikacji Monitor Burz.
Grafika ilustracyjna: windy.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
