Prognoza tygodniowa: 8-14.04.2024Prognoza tygodniowa: 8-14.04.2024

Przed nami kontynuacja bardzo ciepłej aury. Ten stan nie potrwa jednak długo. We wtorek na zachodzie pojawią się jednak opady, którym mogą towarzyszyć burze, a zaraz za nimi napłynie chłodniejsza masa powietrza. Na jak długo się ochłodzi? Jakie wartości temperatury wskażą termometry? Gdzie mogą pojawić się opady? Szczegóły znajdziecie w naszej prognozie pogody na cały tydzień!

Poniedziałek ponownie przyniesie wysokie temperatury na terenie naszego kraju. Ponownie jak to miało miejsce w niedzielę, pojawi się sporo przejaśnień i chwil ze słońcem. Słabe opady, jeśli wystąpią, pojawią się w godzinach porannych na północy kraju. W ciągu dnia bez opadów. Wieczorem i w nocy również bez opadów ze sporą liczbą przejaśnień. Termometry pokażą do 28/29 stopni w zachodniej i południowo- zachodniej Polsce, do 26 stopni na południu, z kolei w centrum i na wschodzie zobaczymy od 22 do 24 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na krańcach południowo- wschodnich – do 18/ 20 stopni, a także na północy, gdzie zobaczymy od 18 do 22 stopni Celsjusza. W nocy w kraju termometry pokażą od 12 do 14 stopni Celsjusza, choć lokalnie na Dolnym Śląsku może być cieplej.

Wtorek będzie kolejnym dniem z małą dynamiką i wysokimi jak na kwiecień temperaturami, w praktycznie całym kraju termometry wskażą powyżej 25 stopni, na zachodzie i na północy kraju (poza wybrzeżem) termometry wskażą nawet do 28-29 stopni. Pojawi się zachmurzenie piętra wysokiego, chwilami na południu kraju porywy wiatru mogą dochodzić do 40 km/h, ze średnią prędkością około 20 km/h. W nocy z wtorku na środę na zachodzie kraju pojawią się opady deszczu.

Środa przywita nas ochłodzeniem, masa zwrotnikowa zostanie wypchnięta na wschód, gdzie w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy do 25 stopni, na ogół w całym kraju temperatura będzie oscylować w okolicach 15 stopni. W całym kraju możliwe są słabe opady deszczu, zachmurzenie całkowite, na północnym zachodzie kraju wieczorem możliwe będą przejaśnienia. Wiatr umiarkowany, do 40-50 km/h w porywach, na wybrzeżu do 70 km/h, z zachodu.

Czwartek zagwarantuje nam dużo słońca, ale w ciągu dnia od północnego zachodu nasuwać się będzie zachmurzenie, które wieczorem przyniesie krótkotrwałe i słabe opady deszczu przemieszczające się przez nas kraju w kierunku południowo wschodnim. Poranek ciepły, 8-9 stopni w niemal całym kraju – nieco cieplej jedynie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, tam nawet 11-12 kresek. W ciągu dnia zrobi się ciepło i wiosennie, termometry na nizinach wskażą 15-16 stopni, a w górach i nad morzem 13-14 stopni Celsjusza.

Piątek generalnie zapowiada się pochmurny w całym kraju. Możemy liczyć na chwilowe przejaśnienia, ale również na słabe i przelotne opady, które mogą pojawić się w ciągu dnia. Poranek będzie ciepły. W pasie centralnym od Ziemi Lubuskiej po Mazowsze i Podlasie możemy liczyć na 12 stopni Celsjusza. Poza tym termometry wskazywać będą 10-11 stopni, a w górach i nad morzem będzie to 8-9 stopni powyżej zera. W południe ponownie zobaczymy na termometrach temperaturę oscylującą wokół 15-16 stopni, choć mieszkańcy wybrzeża i gór mogą liczyć na jedynie 10-12 stopni.

Sobota będzie kolejnym dniem ze zmienną aurą. Spodziewamy się znacznej przewagi chmur w całym kraju z możliwymi chwilami przejaśnień i możliwymi przelotnymi opadami deszczu – te szczególnie pojawiać się mogą w centralnej części kraju. Poranek ponownie zapowiada się ciepły – na zachodzie termometry wskażą 12-13 stopni, w centrum 11-12, a na wschodzie 10-11 kresek. W najcieplejszym momencie dnia mieszkańcy Polski zachodniej mogą liczyć na 20-21 stopni Celsjusza, w centrum będzie to 16-17 kresek. Chłodniej będzie w Polsce wschodniej, gdzie na północy spodziewamy się 14-15 stopni, a na południu 15-16. Najchłodniej w górach i w wąskim pasie wybrzeża, gdzie temperatura oscylować będzie wokół 10 stopni.

Niedziela pochmurna w całym kraju, a w drugiej części dnia i wieczorem możliwe będą burze i ulewne opady o charakterze konwekcyjnym – szczególnie na północy, w centrum i na zachodzie. Poranek powita nas temperaturą od zaledwie 10-11 stopni Celsjusza na wschodzie, aż po 16 stopni na zachodzie. W ciągu dnia najcieplej będzie na południowym zachodzie, gdzie termometry wskażą nawet do 24 kresek. Im dalej od Dolnego Śląska, tym chłodniej – aż po 18 stopni na wybrzeżu i Suwalszczyźnie.

Prognoza tygodniowa: 8-14.04.2024
Prognoza tygodniowa: 8-14.04.2024
Grafika ilustracyjna: pixabay.com /  opr. własne
Prognozę przygotował zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz.
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group