Kolejny tydzień marca powoli zacznie wiosnę. Choć pogoda za oknami może na to nie wskazywać, to już w połowie tygodnia zanotujemy dwucyfrowe wartości temperatury, a w weekend spodziewamy się nawet 15 stopni Celsjusza. Mimo optymistycznych temperatur, należy się przygotować na raczej niewielką ilość słońca, jednak deszczu na ogół też nie będzie wiele. Po szczegóły zapraszamy do naszej prognozy tygodniowej.

W poniedziałek zachmurzenie będzie bardzo zmienne. Początkowo będzie dość pogodnie, z biegiem dnia chmur przybędzie, a na południu kraju może miejscami przelotnie popadać. Miejscami niebo przez cały dzień zasnute będzie chmurami, głownie na Podhalu, jednak i tam możliwe będą przejaśnienia. Możliwe także, że lokalnie zagrzmi. Termometry wskażą maksymalnie od 3 stopni na południowym wschodzie, przez 4 na krańcach wschodnich, 5-6 w centrum, po 7-8 w części zachodniej. Na Ziemi Lubuskiej miejscami nawet koło 9 kresek na plusie. W nocy lekki mróz wystąpi w centrum, na południu do -3, a na wschodzie przeważnie koło 0. Najcieplej na zachodzie i na wybrzeżu – do 3-5 stopni.

Po poniedziałkowym odblokowaniu cyrkulacji strefowej, wtorek będzie kontynuacją napływu cieplejszej masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego. W niemalże całym kraju można liczyć na wzrost temperatury do poziomu 6-9°C. Chłodniej jedynie w górach, tam maksymalnie 2-3°C. Bez opadów w praktycznie całym kraju, a bardzo symbolicznie w pierwszej części dnia, popadać może jedynie na krańcach południowo-zachodniej i południowo-wschodniej części Polski.

W środę sytuacja nie ulegnie znaczącej zmianie. Od zachodu nadal postępować będzie ocieplenie, dzieląc kraj na dwie połowy, cieplejszą zachodnią, z temperaturami dochodzącymi do 11-12 stopni Celsjusza oraz część wschodnią w której na przeważającej części słupki rtęci nie podskoczą wyżej niż 6-7°C. W ciągu dnia nie wystąpią żadne zjawiska atmosferyczne, a na niebie nieraz zagoszczą przejaśnienia wraz ze słońcem.

W czwartek Polska pozostawać będzie w zasięgu dwóch wyżów – jednego za naszą wschodnią granicą i drugiego znajdującego się na południowy – zachód od kraju. Wiatr wiejący właśnie z tego kierunku sprowadzi ciepłe wiosenne powietrze. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia notować będziemy od 13-14 stopni na zachodzie, 11-12 na północy, 9-10 kresek powyżej zera w centrum do 7 na wschodzie oraz w Małopolsce i na Podkarpaciu. Niestety szanse na przejaśnienia są niewielkie – występować będzie zachmurzenie, w większości kraju całkowite. W pierwszej połowie dnia w centrum możliwe przelotne krótkotrwałe opady deszczu. Wieczorem opady niewykluczone na krańcach północno – zachodnich. W nocy od 5-6 stopni na północny i zachodzie do 2-3 na południowym – wschodzie. Na Podbeskidziu możliwe przymrozki. Praktycznie w całym kraju możliwe przelotne opady deszczu.

Piątek początkowo będzie dość pochmurny, z biegiem dnia jednak zaczną występować coraz liczniejsze rozpogodzenia. Wieczór i noc w wielu miejscach będą bezchmurne, jedynie wschód kraju przez większą część doby pozostanie zasnuty chmurami. W części zachodniej i miejscami na północy może słabo popadać. Termometry wskażą maksymalnie od 6-7 stopni na południowym wschodzie, po nawet 14-15 na zachodzie.

Sobota zapowiada się dość dynamicznie. Dzień w dużej mierze będzie pogodny. Mimo to już w nocy od zachodu wkroczy wąska strefa słabych/umiarkowanych opadów deszczu, która wędrować będzie na wschód przez cały kraj – w południe na linii od Warszawy po południowa granicę oraz na wybrzeżu możemy spodziewać się wzmożonego rozwoju chmur konwekcyjnych, możliwe jest też pojawienie się burz. Rano spodziewamy 2-4 stopni Celsjusza na wschodzie i nawet 6 na zachodzie. W ciągu dnia temperatura wyraźnie wzrośnie – najcieplej będzie na południowym wschodzie gdzie termometry pokażą miejscami 14 kresek powyżej zera. Najchłodniej będzie w górach i na wybrzeżu – tam 6 stopni Celsjusza.

Niedziela zapowiada się chłodniejsza od soboty. O poranku w całym kraju termometry wskazywać będą do 2 stopni. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 6 kresek na północy, 8 w centrum i na południowym wschodzie do nawet 10 stopni Celsjusza na zachodzie. Większość dnia będzie pogodna, jednak na wschodzie i południowym wschodzie mogą pojawić się opady śniegu (rano) oraz deszczu (w późniejszej części dnia).

Prognozę przygotował zespół synoptyczny Sieci Obserwatorów Burz

Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group