Pogoda. Prognoza burzowa i ostrzeżenie przed silnym wiatrem na 20.01.2022Pogoda. Prognoza burzowa i ostrzeżenie przed silnym wiatrem na 20.01.2022

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem:

Już w nocy ze środy na czwartek (19/20 stycznia 2022) do północno- zachodniej części Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny, związany z układem niskiego ciśnienia IDA. Przez najbliższe godziny będzie się przemieszczać w głąb Polski. Pojawi się silny wiatr, który miejscami w porywach może przekraczać 100 km/h – szczególnie na północy i w górach. Będą mu towarzyszyć przelotne, ale liczne komórki opadowe niosące opady deszczu, deszczu ze śniegiem, ale przede wszystkim samego śniegu. W połączeniu z silnym wiatrem spodziewamy się pojawienia się zawiei i zamieci śnieżnych, wystąpienia gołoledzi, a także, po raz kolejny w tym roku burz. Te, o ile wystąpią (czego nie można całkowicie wykluczyć) nie powinny być aktywne elektrycznie jak te, które wystąpiły ostatnio. Wiatr uspokoi się dopiero w piątek w godzinach wieczornych.
Silne porywy wiatru mogą powodować liczne szkody – zrywać linie energetyczne, przewracać drzewa czy uszkadzać budynki. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności!

Czas obowiązywania prognozy burzowej: od 20.01.2022 08:00 CEST do 21.01.2021 08:00 CEST

Środa może okazać się kolejnym dniem burzowym w pierwszym miesiącu 2022 roku. Szansa na ich wystąpienie jest jednak niższa niż na początku tygodnia. Podobnie intensywność nie będzie już tak duża. Sytuacja synoptyczna będzie dość podobna – niż znajdujący się nad Rosją oraz układ wysokiego ciśnienia, ulokowanego nad zachodnią częścią Europy. Ponownie spowoduje to powstanie dużej różnicy ciśnień (gradientu). Nieco inaczej wygląda jednak układ frontów atmosferycznych. Nad Polską przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny. Jednak tym razem bez „towarzystwa” ciepłego front za swoimi plecami. Ponownie jednak pojawi się zbieżność wiatru. Właśnie tam będzie istnieć największa szansa na rozwój komórek burzowych. W większości będą one jednak rozproszone i niezbyt intensywne.
Podczas przechodzenia burz wiatr może jeszcze dodatkowo nabierać na sile. Prawdopodobne jest wtedy również wystąpienie zamieci śnieżnej, opadów krupy śnieżnej oraz, co związana z gwałtownym ochłodzeniem, oblodzenie na drogach i chodnikach.

Ostrzeżenie i prognoza zostały przygotowane przez zespół prognostyczny Sieci Obserwatorów Burz 
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group