Nadchodzi pierwszy upał w tym roku? Jest na to spora szansa. Modele pogodowe od kilku dni sugerują napływ mocno rozgrzanej masy powietrza. Temperatura poszybuje powyżej 30 stopni Celsjusza, a według części wyliczeń termometry pokażą nawet 33-35 stopni Celsjusza! Gdzie i kiedy termometry mogą pokazać takie wartości? Sprawdzamy wstępne prognozy na najbliższe dni.
Wielkimi krokami zbliżamy się do pierwszego upału w tym roku. Choć już byliśmy o krok od przekroczenia granicy 30 stopni (co lokalnie mogło się oczywiście wydarzyć), oficjalne pomiary prowadzone przez IMGW wskazały temperaturę nieco powyżej 29 stopni Celsjusza. Tym razem czeka nas napływ mocno rozgrzanej masy powietrza z południa, co sprawi, że temperatury poszybują w górę. Najpewniej pojawią się też pierwsze noce tropikalne.
Nadchodzi pierwszy upał w tym roku
Kolejne odsłony modeli pogodowych wskazują na to, że w kolejnym tygodniu czerwca do Polski napłynie rozgrzana masa powietrza z południa. Ciepło zrobi się już w najbliższy weekend, jednak to będzie dopiero początek. Upał może się pojawić już w okolicach wtorku lub środy. Wtedy to termometry pokażą wartości powyżej 30 stopni. Miejscami zobaczymy nawet około 33 stopni Celsjusza. W czwartek gorąca masa powietrza nadal obecna będzie nad Polską – w centrum zobaczymy nawet do 34/35 stopni Celsjusza. Spodziewamy się także gwałtownych burz, jednak jest jeszcze za wcześnie żeby mówić o jakichkolwiek szczegółach czy konkretach.
Tak prezentują się wyliczenia modeli GFS oraz ECMWF na najbliższy tydzień. Należy je traktować jako wstępne, chociaż trend ten utrzymuje się już od jakiegoś czasu:


Upał w Polsce. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami?
Wysoka temperatura to obciążenie dla naszego organizmu. Skutkiem upału jest wzrost ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do pojawienia się groźnego dla zdrowia i życia udaru słonecznego lub cieplnego. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Ponad wszelką wątpliwość upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na obniżony poziom koncentracji, wydłużony czas reakcji i spadek efektywności pracy.
- ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu
- pić dużą ilość płynów, najlepiej niegazowanej wody lub niezbyt słodkich soków
- jeśli to możliwe, pozostawać w domu
- nosić nakrycia głowy
- stosować krem z filtrem UV
- w miarę możliwości unikać nadmiernego wysiłku fizycznego
- nie pić alkoholu, który odwadnia organizm
- nosić lekką i przewiewną odzież
- zakrywać i zamykać okna

Kiedy mówimy o upale i nocy tropikalnej?
Według definicji, to stan kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza. Jednak w różnych krajach definicja upału może być inna. W ciągu dnia najwyższe temperatury notowane są między godziną 15 a 18. Wtedy też najbardziej narażeni jesteśmy na skutki oddziaływania wysokiej temperatury. Z kolei najwyższy indeks UV występuje mniej więcej pomiędzy 10 a 15. W tym czasie oparzenia słoneczne są najbardziej prawdopodobne. O nocy tropikalnej w Polsce mówimy kiedy temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Może to z kolei powodować zaburzenia rytmu snu i powodować ogólne zmęczenie. Niestety, wielu z nas nie będzie mogło przez to spać.
Warto przy tym dodać, że dotychczasowy, nocny rekord ciepła padł w nocy z 9 na 10 sierpnia 1992 roku. W Jeleniej Górze i Tarnowie termometry wskazały 24,5 stopnia. Najwyższa temperatura zanotowana w Polsce wyniosła 39,6 stopnia i zanotowano ją w Kończewicach w województwie kujawsko-pomorskim 11. lipca 1959 roku. Zaledwie 0,1 stopnia mniej IMGW zmierzyło w Słubicach, 30. lipca 1994 roku. Warto jednak dodać, że na ziemiach polskich temperatury przekroczyły 40 stopni w lipcu 1929 roku. Miało to miejsce w Prószkowie na Opolszczyźnie, jednak wówczas miejscowość ta należała do Niemiec. Według Europejskiej Agencji Środowiska w najbliższych latach nocy tropikalnych i samych upałów będzie więcej.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com /opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
