Gwałtowne, niszczące burze w Polsce we wtorek i w nocy z wtorku na środę. Są alerty drugiego stopnia, wysłano alert RCB!Gwałtowne, niszczące burze w Polsce we wtorek i w nocy z wtorku na środę. Są alerty drugiego stopnia, wysłano alert RCB!

Gwałtowne, niszczące burze w Polsce we wtorek i w nocy z wtorku na środę w. Znów pojawią się nawalne opady deszczu, niszczący wiatr, a także duży grad. Prognozy sugerują powstanie w ciągu dnia silnych superkomórek burzowych, które z czasem będą się łączyć w większe struktury, a w nocy przejście układu burzowego z wbudowaną linią szkwału w formie bow echo. Które regiony będą najbardziej zagrożone? 

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, potencjalnie groźna i cały czas zmienna. Modele nie są do końca zgodne co do jednego scenariusza wydarzeń. We wtorek i w nocy z wtorku na środę pogoda będzie znów groźna niosąc potencjalnie niebezpieczne i zagrażające życiu i zdrowiu zjawiska pogodowe. Znów mogą się pojawić gwałtowne, silne burze z dużym gradem, nawalnymi opadami deszczu czy niszczącym wiatrem.

Gwałtowne, niszczące burze w Polsce we wtorek i w nocy z wtorku na środę

Swoją prognozę burzową na wtorek opublikowało IMGW- PIB. Czytamy w niej, że dziś burze możliwe są praktycznie w całym kraju, za wyjątkiem Pomorza Zachodniego, a do wieczora również południowego wschodu. W drugiej połowie dnia najbardziej intensywnych burz spodziewać się możemy od Małopolski i Opolszczyzny po Ziemię Łódzką i wschodnią Wielkopolskę.
W pierwszej części dnia na obszarze “1” aktywne pozostaną burze, przechodzące przez Polskę w nocy. Występować one będą głównie na północy i dość szybko odsuwać się poza granice naszego kraju. Towarzyszyć im mogą opady deszczu o natężeniu do 15-20 mm/h, lokalnie do 25 mm/h oraz porywy wiatru do 85 km/h. Punktowo nie można wykluczyć opadów niewielkiego gradu.
Po południu do rozwoju głębokiej konwekcji burzowej dochodzić będzie w południowej, ale nie można wykluczyć że również w centralnej części kraju. Warunki kinematyczne sprzyjać będą tworzeniu się dobrze zorganizowanych układów wielokomórkowych oraz superkomórek burzowych. Największa szansa na ich rozwój oraz najgroźniejsze zjawiska im towarzyszące prognozowane są w obszarze “2” oraz “2a”. Burzom tym towarzyszyć mogą opady deszczu o natężeniu do 20-30 mm/h, porywy wiatru do 90 km/h oraz opady gradu o średnicy do 2-3 cm. Przemieszczać się one będą szybko z południa w kierunku północnym.

gwałtowne niszczące burze w polsce wtorek noc
Prognoza burzowa IMGW na dzień. Źródło: meteo.imgw.pl

Wieczorem i w nocy miejscami praktycznie w całej wschodniej połowie kraju rozwijać się będą burze, tworząc dobrze zorganizowane układy wielokomórkowe, w które wbudowane będą liczne superkomórki burzowe. Głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru osiągające do 90 – 100 km/h (w obszarze “1”), a na wschodzie kraju lokalnie nawet do 120 km/h (obszar “2”). Opady deszczu w trakcie burz miejscami będą ulewne – do 20 – 30 mm/h. Dodatkowo padał będzie grad, największy w trakcie przechodzenia superkomórek, kiedy to jego średnica osiągać może nawet do 5 cm. Lokalnie, szczególnie w centralnej i północnej części obszaru “2”, nie można wykluczyć rozwoju trąb powietrznych. Na krańcach wschodnich możliwy jest rozwój burz jedna po drugiej i przechodzeniu ich w krótkim czasie przez ten sam obszar, co prowadzić będzie do kumulacji sum opadów. Im dalej na zachód tym zjawiska towarzyszące burzom będą słabsze.

gwałtowne niszczące burze w polsce wtorek noc
Prognoza burzowa IMGW na noc. Źródło: meteo.imgw.pl

Obowiązują także alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia przed burzami:

gwałtowne niszczące burze w polsce wtorek noc
Aktualne ostrzeżenia pogodowe przed silnymi opadami i burzami w Polsce. Źródło: meteo.imgw.pl

Sieć Obserwatorów Burz także wydała wczoraj wieczorem prognozę burzową  która wskazuje, że największego zagrożenia ze strony burz można się spodziewać w w niemal całej centralnej, południowej, wschodniej i północno- wschodniej Polsce:

We wtorek system frontów, który w ostatnich dniach przyniósł nam silne burze, nadal będzie odpowiedzialny za pogodę w naszym kraju. Choć początkowo będziemy w zasięgu ciepłego odcinka frontu, to z biegiem dnia zacznie dominować sekcja chłodna, w której obrębie może uformować się płytki, ale dynamiczny niż. Jego obecność ponownie podwyższy parametry konwekcyjne, oraz przyniesie silny napływ wilgotnego powietrza. Sam układ będzie też silnym inicjatorem pionowego ruchu powietrza, który pozwoli na powstanie dość licznych, gwałtownych burz. Choć grzmieć może już od rana, to godziny popołudniowe, wieczorne i nocne będą głównym okresem aktywności burzowej. Popołudniu zaczną formować się początkowo wyizolowane, stopniowo łączące się w większe struktury burze, przybierające często formę superkomórek. Te najsilniejsze mogą nieść nawalne opady deszczu, grad o średnicy ponad 5 cm, oraz niszczące porywy wiatru. Będą też bardzo aktywne elektrycznie i mogą nieść ryzyko powstania tornada. Sytuacja szczególnie w pasie centralnym Polski wygląda szczególnie niebezpiecznie.

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group