Gwałtowne burze na południu, możliwe liczne szkody. Wydano alerty pogodowe i RCBGwałtowne burze na południu, możliwe liczne szkody. Wydano alerty pogodowe i RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało dziś alerty RCB dla znacznej części kraju. To efekt aktualizacji ostrzeżeń IMGW przed burzami, które obejmują niemal cały kraj. Gwałtowne burze na południu kraju powodują zalania, pada też duży grad. W kolejnych godzinach sytuacja pogodowa może się jeszcze bardziej pogorszyć. Gdzie konkretnie jest najgorzej i w jakich rejonach spodziewamy się najsilniejszych zjawisk?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnymi burzami. Ostrzeżenia obejmują niemal cały kraj, poza województwem zachodniopomorskim, oraz północną i centralną częścią województwa lubuskiego. Najwyższy stopień zagrożenia został obecnie wydany dla części województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obejmują południową część kraju, oraz Pomorze Gdańskie i północ Kujaw. Dodatkowo w nocy spodziewamy się kolejnej serii gwałtownych burz. Duży stopień zagrożenia przewiduje Sieć Obserwatorów Burz.

Gwałtowne burze na południu kraju

Silne burze od kilku godzin przechodzą przez południową część kraju. Towarzyszą im zalania, silny wiatr i opady gradu o średnicy dochodzącej do 5 cm. W obszarze objętym trzecim stopniem zagrożenia od IMGW występują i dalej prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 50 mm do 65 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad. Dodatkowo w południowo-wschodniej Polsce wydano alerty przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19°C, miejscami około 20°C. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec gwałtownej aury. W nocy rozległy układ burzowy, być może w formie bow echo przejdzie przez znaczną część Polski południowej i środkowej.

W związku z silnymi burzami, wydane zostały także ostrzeżenia SMSowe, poprzez system Alert RCB.

Zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej w  Monitorze Burz – aplikacji rozwijanej przez Sieć Obserwatorów Burz. Pozwala ona na szybkie i ławie sprawdzenie czy nie ma w pobliżu groźnych zjawisk pogodowych czy burz. Aplikacja korzysta z ogólnodostępnych danych pomiarowych i je udostępnia na zbiorczej mapie. Widoczna jest tam również prognoza burzowa Sieci Obserwatorów Burz, a także relacja na żywo z dnia burzowego. Całość dopełniają raporty pogodowe, które sami możemy wysłać. Można również śledzić tam położenie ekip pościgowych.

Dużą zaletą aplikacji są powiadomienia push przesyłane na telefon o bliskości burzy. Gdy tylko w wyznaczonym przez nas promieniu padną przynajmniej dwa wyładowania, dostaniemy odpowiednie powiadomienie. Aplikacja korzysta z tych samych danych co strona Sieci Obserwatorów Burz. Również ze strony https://obserwatorzy.info można otrzymywać powiadomienia o bliskości burzy. Oba narzędzia posiadają animację obrazu radarowego, przez co wiemy skąd idzie deszcz. Co więcej, dane są ogólnoświatowe – pogoda nigdzie nas więc nie zaskoczy!

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group