Wracają opady śniegu. Miejscami znów zrobi się białoWracają opady śniegu. Miejscami znów zrobi się biało

Do Polski wracają opady śniegu. Miejscami znów zrobi się biało, choć jak wynika z prognoz temperatury maksymalnej, nie na długo. Modele zrewidowały także swoje wcześniejsze wyliczenia i obecnie sugerują opady maksymalnie do około 10 cm świeżego śniegu. Takiej sumy spodziewamy się jednak w ciągu zaledwie kilku godzin. Już nawet taka ilość potrafi zakłócać komunikację kołową czy kolejową i lotniczą. Gdzie spadnie najwięcej śniegu? Sprawdzamy.

Niże atlantyckie, jak zwykle w tym okresie roku, przynoszą w Polsce dynamiczną aurę. Nie inaczej jest i tym razem. Najpierw pojawi się silny wiatr, a następnie, zgodnie z prognozami, intensywne opady śniegu. Biały puch nie spadnie jednak wszędzie. Tam gdzie obecna będzie cieplejsza masa powietrza, padać będzie deszcz. Miejscami opad będzie dość silny.

Intensywne opady w piątek

Po przejściu cyklonu “AXEL”, który w czwartek oddali się już od naszego kraju, w piątek Polska znajdzie się pod wpływem kolejnej zatoki niskiego ciśnienia oraz systemu frontów atmosferycznych. To one sprowadzą do części kraju zdecydowanie chłodniejsze powietrze, a także intensywne opady. Szczególnie interesujące są prognozowane opady śniegu. Najmocniej padać będzie w północnej, a potem w centralnej części Polski. Śnieg dotrze aż na wschód kraju, a do następnego poranka opady w większości zanikną lub zupełnie opuszczą granice Polski. Opady mogą mieć charakter marznący, powodujący gołoledź. Spodziewane są także utrudnienia komunikacyjne – transporcie lądowym, za równo zbiorowym, jak i indywidualnym, a nie wykluczone, że i lotniczym.

opady śniegu 6 stycznia ecmwf wracają opady śniegu
Prognozowane opady śniegu w piątek, 6 stycznia. Model: ECMWF
opady śniegu 6 stycznia gfs wracają opady śniegu
Prognozowane opady śniegu w piątek, 6 stycznia. Model: GFS

Tak z kolei prezentuje się prognozowana pokrywa śnieżna w sobotni (7.01.2023) poranek:

pokrywa śnieżna ecmwf 7 stycznia 2023
Prognozowana pokrywa śnieżna 7 stycznia 2023. Model: ECMWF
pokrywa śnieżna gfs 7 stycznia 2023
Prognozowana pokrywa śnieżna 7 stycznia 2023. Model: GFS

Media ponownie wieszczą “armageddon”

Jak zwykle w takich sytuacjach, media ponownie “zwietrzyły” okazję do nabicia sobie nieco więcej kliknięć. Tym razem sensacją jest… nagły atak zimy. Najlepszym komentarzem w tej sprawie niech będzie reakcja znanego i lubianego w środowisku, Jarosława Turały:

Zachęcamy także do weryfikacji krzykliwych i “clickbaitowych” prognoz, które mają na celu przestraszenie, a nie informowanie o tym, co może a co nie może się wydarzyć. Niestety znaczna część mediów podsyca tylko atmosferę strachu w czasie, gdy jest to niewskazane. Pamiętajmy że wiążące i rzetelne informacje przekazywane są oficjalnymi kanałami IMGW czy samorządów. Również i my, wraz z Siecią Obserwatorów Burz, przekazujemy sprawdzone, wiarygodne i pozbawione elementu straszącego komunikaty meteorologiczne.

Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.

Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pobierz naszą aplikację Monitor Burz i czytaj newsy z IncusMeteo na swoim telefonie!
pobierz z Google PlayDownload on the App Store

Piotr Karcz

Informatyk z pasji i powołania. Prognosta i synoptyk, miłośnik fotografii i historii.

© 2022 INCUS Group