Do Polski zmierza wichura. Przyniesie ona silny wiatr, mogący na wybrzeżu przekraczać 100 km/h. W głębi lądu porywy będą osiągać 80- 85 km/h. Odpowiedzialny za to będzie głęboki układ niskiego ciśnienia “Niklas” oraz powiązany z nim front atmosferyczny. Gdzie dokładnie będzie wiać najmocniej? Co jeszcze przyniesie załamanie pogody?
Przed nami kolejna tej jesieni wichura, którą będzie można odczuć w całym kraju. Najsilniejszego wiatru spodziewamy się na Wybrzeżu, gdzie może on w porywach przekraczać 100 km/h. Wiać będzie także na pozostałym obszarze kraju. Nie wykluczone, że lokalnie zagrzmi.
Wichura zmierza do Polski. W porywach może powiać ponad 100 km/h
Na przełomie środy i czwartku pogodę kształtować będzie rozległy i głęboki układ niskiego ciśnienia “Niklas”, który wędrować będzie znad Morza Grenlandzkiego w kierunku południowo- wschodnim, nad obszar północnej Skandynawii i dalej nad terytorium zachodniej Rosji.
Ze względu na specyficzne ułożenie ośrodków barycznych, nad terenem Polski wzrośnie prędkość wiatru. Według obecnych wyliczeń modeli numerycznych, najsilniejsze porywy wystąpią na Wybrzeżu – mogą osiągać ponad 100 km/h. W głębi lądu wiatr powieje do 85- 90 km/h. Przed nadejściem silnego wiatru w północnej, centralnej, północno- wschodniej i częściowo wschodniej Polsce mogą występować opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź. Warunki do jazdy będą bardzo trudne. Odczuć je mogą nie tylko kierowcy.
Tak prezentują się aktualne wyliczenia prędkości wiatru na czwartek:
Poza silnym wiatrem pojawią się także opady
Poza prognozowanym, silnym wiatrem przez kraj przewędruje także front atmosferyczny przynoszący punktowo silne opady deszczu. Nie wykluczone, że miejscami nie zagrzmi, jednak na szczegóły jest w tym momencie jeszcze za wcześnie. W rejonie przechodzenia strefy z opadami deszczu możliwe będą silniejsze porywy wiatru. Zaraz za frontem napłynie chłodna masa powietrza i ponownie pojawią się opady mieszane, a później sam śnieg.
Grafika ilustracyjna: pixabay.com / opr. własne
Treści zawarte na stronie podlegają prawu autorskiemu. Ponowne wykorzystanie tekstów, grafik, filmów, czy pozostałych komponentów strony w całości, bądź we fragmentach bez podania źródła, lub pisemnej zgody redakcji jest kradzieżą i będzie podstawą do wszczęcia postępowania karnego.Śledź nas na Facebooku!
Doceniasz naszą pracę? Postaw nam wirtualną kawę!